Královský zážitek v Dalešicích- zámek Dalešice

0
zámek Dalešice
zámek Dalešice

Vypravte se po stopách princezen, králů, dvorních dam a rozverných šašků a nechte na sebe dýchnout kouzlo života v zámku a podzámčí. Tohle všechno Vám nabízí krásný zámek Dalešice, který se nachází ve stejnojmenném městysu.

Je to rozlehlá stavba plná barokních prvků a výzdoby, jež se honosí čestným dvorem v jejím středu. Stěny jsou vyzdobeny štukem, který můžeme obdivovat i na stropech interiérů. Po prohlídce všech těchto krás si užijte zasloužený relax v zámeckém parku, který je rozložen okolo celé budovy.

Historie zámku Dalešice

Tenhle zámek ale nebyl vždy jen sídlem královské rodiny. Již od začátku 14. století se zde nacházel klášter a až v průběhu 16. Století jej hrabě Jindřich Josef Daun přebudoval na barokní zámek. V pozdějších dobách byl využíván také podnikem Průmstav Brno a své sídlo zde mělo dokonce vedení jaderné elektrárny Dukovany.

V té době se již zámek začal přebudovávat na kanceláře, sklady, rekreační zařízení a dokonce se zde začaly budovat lázně. Nicméně, změna režimu této přestavbě nepřála, tudíž se vidina krásné rekonstrukce rozplynula jako pára nad hrncem. Nicméně, stále zde můžeme vidět stopy rozdělané práce – a to v severním křídle zámku.

I tento pohádkový zámek ale stihl docela nepohádkový osud, kdy po revoluci byl v restituci navrácen původnímu majiteli, jež na zámku dříve hospodařil. Ten se jej vzdal ve prospěch firmy Integral s.r.o., jejíž jednatelé tento majetek zpronevěřili a zámek byl zavalen konkurzní správou. Jak to tak v těchto situacích bývá, zámek byl docela vybydlen a navíc zde došlo k požáru.

Ale co by to bylo za pohádku, kdyby to s ním nakonec nedopadlo dobře? V rámci konkurzu jej získal jeho dosavadní majitel – společnost Wessels s.r.o., který zajistil veškeré udržovací práce a zámek se znovuotevřel veřejnosti, abychom mohli nadále odhalovat krásy minulosti a odhalovat příběhy ukryté v jeho zdech.

Pokud byste chtěli prohlídku zámku spojit s cyklovýletem, jste na správné adrese –vedou k němu totiž dvě cyklostezky. Jedna od Stropěšína a druhá od dalešického pivovaru. Tak sedněte na kolo a hurá do pohádky!

Hledáte inspiraci kam na výlet? Podívejte se na naše tipy – vyslapy.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here