Kdo by neznal Babičku Boženy Němcové, ať už jako knihu, nebo jako filmové zpracování. Vydejte se tedy po stopách „babičky“ tam, kde román vznikal – do Babiččina údolí mezi Ratibořicemi a Českou Skalicí.
Naučná stezka
Celá naučná stezka je dlouhá 7,5 km. Začíná v České Skalici. Má 25 zastávek, z nichž některé jsou spjaté s literárním dílem, jiné se zdejší přírodou. Na své si tedy přijdou všichni.
Nejkrásnější zastavení
- Barunčina škola – první zastavení – bývalá škola, do které chodila Barunka, se nachází ještě v České Skalici.
- Muzeum Boženy Němcové – při 2. zastavení se můžete seznámit s méně známými okolnostmi života české obrozenecké spisovatelky. Jsou zde vystaveny její dopisy, rukopisy atd.
- Lovecký (čajový) pavilonek – ve skutečnosti se jedná až o 8. zastavení a vy si zde můžete odpočinout.
- Byt Panklovy rodiny – toto (13.) zastavení jako by vás uvedlo do života v 19. století.
- Sousoší Babička s vnoučaty – 14. zastavením je onen známý pomník, který byl postaven ke 100. výročí narození Boženy Němcové. Představuje babičku s dětmi, jak se vracejí z návštěvy mlýna a děti na nebi pozorují hvězdičky, doprovází je psi Sultán a Tyrl.
- Panský mlýn – 15. zastavení: ačkoliv mlýn pochází z 18. století, dodnes si v něm můžeme prohlédnout všechny náležitosti i dobový interiér. Nedaleko mlýna se nachází i tehdejší mandl, což je opravdu skvostná technická památka.
- Staré bělidlo – 16. zastavení: jedná se o roubenou chalupu, ve které se odehrává děj Babičky, domeček vypadá, jako by vypadl z nějakého skansenu. Uvnitř najdete všechno dobové vybavení a lépe si tak dokážete představit, jak asi lidé tehdy žili.
- Viktorčin splav – (je součástí 16. zastavení), nedaleko Starého bělidla se nachází i proslulý Viktorčin splav. Byl původně dřevěný, dnes již kamenný a vznikl jako součást zavodňovacího systému na ratibořických loukách v polovině 19. století. Dnes na druhém břehu najdeme stylizovanou Viktorku.
- Rýzmburský altán – posledním zastavením, tedy 25., je tzv. Rýzmburský altán, který vznikl na místě, kde předtím stával hrad Rýzmburk, ten byl ovšem zcela zničen za třicetileté války zejména švédskými vojsky. Ze zbytku zdiva však byl postaven jak altán, tak samotný ratibořický zámek (sídlo kněžny Kateřiny Zaháňské, tedy literární předlohy pro kněžnu z Babičky).
Do Babiččina údolí se vydejte buď na jaře, kdy všechno kvete, nebo na podzim, kdy se okolní stromy zbarví překrásnými barvami.
TIP: Pro milovníky geocachingu je na území Babiččina údolí ukryto několik kešek.