Pokud jste ještě nepodnikli výlet do tohoto krásného města, tak je třeba to napravit. Pohádkový Vimperk s řadou význačných míst i pozoruhodných rarit si zamilujete. Své si z bohaté nabídky vyberou malí i velcí návštěvníci.
Město Vimperk si vás získá už při první návštěvě. Často je město nazýváno vstupní branou Šumavy. Leží v údolí řeky Volyňky na úpatí pralesa Boubína. Město je význačné svou historií, sklářstvím, knihtiskem a později proslulo elektronikou, textilním a nábytkářským průmyslem. Město ležící v samém srdci Šumavy vás uhrane a nabídne jedinečnou podívanou včetně krásy české přírody.
Český název města je odvozen od původního německého názvu Winterberg (Zimní hora) přes mezitvary Wimberg a Vimberk, používané zcela běžně v 19. století.
Vydejte se s dětmi za pokladem a lesními skřítky
Stezka lesních skřítků blízko historické vodárny je dokonalou zábavou, která pohltí malé i velké. Zde si budete sice namáhat mozkové závity, ale pokud si poradíte s plněním úkolů, které tu na vás čekají, tak získáte tajemný poklad. Tak to už stojí za absolvování.
Stezka je z části vyznačena na vycházkovém okruhu okolo Vimperku. Délka stezky je jen 1,5 km, tudíž zvládnou i malé děti. Z části vede stezka po žluté turistické značce. Je dále ale také značena skřítčím značením. Na stezce se nachází sedm panelů neboli domečků s razítky, velcí králíci, domečky skřítků, pařezoví skřítci. Vše končí u posledního skřítka Bukovníčka, kde jsou k dispozici výtvarné potřeby a možnost dozdobení přítomných skřítků ze šišek, kamínků, mechu, kůry apod.
Užití přírodní krásy aneb les uprostřed města
Určitě zajímavostí je les nacházející se uprostřed města. Zeleň včleněná mezi místní hřbitov a hrad, je k dispozici návštěvníkům denně. Toto vimperské arboretum sice původně bylo jinde, ale po několika letech od jeho výsadby tehdejší správci školy rozhodli o vykopání a přemístění stromů na současné místo. Dnes se zdejší stromy, které zahrnují různé druhy, od asijských jehličnanů až po jedlý kaštan, těší stáří okolo sedmdesáti let. Přestože dnes arboretum už neslouží ke školní výuce, je sbírka dřevin neustále doplňována a rozšiřována.
Městské opevnění se starobylým půvabem
Městské opevnění se pyšní tím, že patří mezi mimořádně dochované památky. Právo k vybudování získal v roce 1479 Petr Kaplíř ze Sulovic od českého krále Vladislava Jagellonského. Městské opevnění hradu a věnec hradeb doplnily bašty a čtyři brány. V důsledku překotného vývoje se středověká opevnění měnila z vojenského obranného prostředku v překážku rozvoje měst. Ta, která přežila masové bourání v 19. století se proměnila v turistickou atrakci. Vimperk si však uchoval pás hradeb po celém obvodu středověkého města, až s výjimkou pár úseků na západní straně. Některé úseky jsou velice pěkné na pohled.
Pozornost zasluhující kašny na náměstí
Na svažitém vimperském náměstí můžete spatřit dvě kašny. Obě jsou čtvercové z plochých žulových kvádrů s běžnou římsovou obrubou. Vznikly v 18. století. V horní části na čtyřbokém hranolu stojí pískovcová socha sv. Floriana v životní velikosti, která byla zhotovena v 19. století. Znázorňuje světce v běžném provedení s korouhví. Původní socha z dolní kašny se jaksi vytratila, a tak byla v roce 2005 nahrazena betonovou plastikou Panny Marie Immaculaty.
Státní zámek Vimperk
Historie zdejšího zámku sahá do poloviny 13. století, kdy byl založen hrad tyčící se na skále nad údolím. Původně se jednalo o královský hrad, předpokládá se, že byl založen Přemyslem Otakarem II.
Vimperský zámek náleží mezi památky Národního památkového ústavu od roku 2015. Do správy zámek přešel ve špatném stavu coby následek dlouhého období zanedbané údržby. Z tohoto důvodu na zámku nejsou klasické prohlídkové okruhy, ale můžete si ho prohlídnout a být svědky probíhající obnovy zámku. Můžete spatřit a vidět na oknech odhalené kousky staré výmalby, stropů. Však na zámku je nejzajímavější jeho nezaměnitelná historie a nepopsatelná atmosféra.