Navštivte vesničku Stadice a připomeňte si mýtus o Přemyslu Oráčovi

1
Pomnik Premysla Orace
Foto: Ondřej Žváček / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)    Pomník Přemysla Oráče – Stadice

Stadice jsou malinkou vesnicí s necelými 300 obyvateli, která leží v údolí řeky Bíliny v okrese Ústí nad Labem, ale najdete tu pomník věnovaný Přemyslu Oráčovi, Královské pole, zajímavý zvon… Vesnicí vede turistická stezka i cyklostezka, takže můžete podniknout výlet, který bude i sportovním výkonem.

Kronikář Kosmas

Dění kolem Přemysla Oráče zasadil do těchto míst poprvé právě kronikář Kosmas, a to ve své latinsky psané kronice ze 12. století. Jistě si tento příběh celý nevymyslel, ale jen literárně zpracoval pověst, která byla již několik století známa a předávána ústně.

Jak ona pověst zní

Stadice zvonicka
Zdroj: Lukas Sova / Public domain Zvonička

Přemysl oral právě pole, když k němu přišlo poselstvo od kněžny Libuše, že je povolán na trůn, aby po jejím boku panoval – přece jen Libuše byla „pouze“ žena. Nejpodivnější na pověsti je ta část o otce (nástroj k čištění zemědělského pluhu), kterou vetkl Přemysl do země, a ona hned vyrašila třemi ratolestmi. Ovšem ještě než s poselstvem pojedl, dvě z ratolestí uschly, což mělo znamenat, že rod Přemyslovců bude mít vždy více dědiců, ale jen jeden bude spravovat zemi.

Pomník Přemyslu Oráčovi

Pomník se nachází na Královském poli a byl vybudován na zadání hraběte Nostice architektem F. Staumannem v roce 1841. Pomník se skládá ze dvou částí: jednak je to kamenný podstavec a na něm stojí kovový pluh. Po obou stranách podstavce najdeme kovové reliéfy: první z nich znázorňuje setkání Přemysla s poselstvem kněžny Libuše, ten druhý zase Přemyslův příchod na Vyšehrad.

Zvonička

Chcete-li se s místem seznámit blíže, navštivte zvoničku přímo ve vesnici. Pochází z 19. století, avšak zvon byl zabaven během druhé světové války. Novější zvon je jednoduchý, ale zato má zajímavé srdce – je zhotoveno z několika různě velkých kuliček. Proč tomu tak bylo, však nebylo dosud zcela objasněno.

[fblike]

1 komentář

  1. Letecky nějakých 90 km od Vyšehradu a to Libuše stihla na bělouši za noc tam a nazpět. Mezi tím ještě jedna rychlovka.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here

CAPTCHA