Svatá hora: Ať jste věřící, či nikoliv, na Svaté Hoře u Příbrami si přijde na své každý. Milovník kultury, barokní architektury, esoterik, vyhledávač záhad, zázraků a tajemství. Doporučujeme místo navštívit například za ranního svítání nebo naopak při západu slunce – to se zde opravdu dějí zajímavé věci mezi nebem a zemí.
Trocha historie
Nechceme vás unavovat dějinami tohoto místa, jen upozornit na ty nejdůležitější nitky, které vytvořily jeho příběh. Vzhledem k tomu, že na tomto místě byl odedávna pramen a Svatováclavský dub, bylo to místo tzv. poutním místem již od raného středověku. O samotné Příbrami víme, že ji Karel IV. daroval svému prvnímu arcibiskupovi Arnoštu z Pardubic. V té době zřejmě vznikl i původní gotický kostelík. Pak byla Příbram zpustošena za třicetileté války a po vyhlášení rekatolizace se zde usídlili jezuité. Zde také založili klášter právě na Svaté Hoře. Ty nejkrásnější stavby zde vznikaly v průběhu 17. a 18. století v barokním stylu, a tak dodnes můžeme obdivovat komplex čtyř kaplí (pojmenovaných podle měst Pražská, Plzeňská, Mníšecká a Březnická) propojených ambity, jezuitskou rezidenci, kostel, klášter a kryté schody jediné svého druhu u nás.
Křížová cesta z Březnice na Svatou Horu
Chcete-li se projít poutní cestou, po které přicházeli poutníci již v 17. století, musíte vyrazit z města Březnice. Původně měla křížová cesta 16 křížů, které znázorňovaly život, ukřižování a zmrtvýchvstání Krista. Později byly kříže nahrazeny výklenkovými kaplemi, v jejichž výklencích byly obrazy, sochy či reliéfy, bohužel z těchto kaplí se jich zachovala pouze polovina. Celá křížová cesta je dlouhá cca 16 km, neboť původní kříže/kaple byly postaveny zhruba po 1 km.
Zázraky a tajemství
A jak je to vlastně s těmi zázraky, které se ke Svaté Hoře vážou? No nejspíš to budou zázraky, kterým budou převážně věřit katoličtí křesťané, protože se všechny vážou k sošce Panny Marie Svatohorské, což je dřevěná soška vyřezaná zřejmě již dávno příbramskými horníky, avšak doložena od samotného arcibiskupa Arnošta z Pardubic. Ať tak, či onak, právě tato soška údajně zachránila mnoho lidských životů v nejrůznějších situacích – za povodní, požárů, před pády, morem i válkami. Všechny tyto události najdete na obrazech na lunetách v ambitech celého areálu. Kromě zázraků, které byly obvykle způsobeny vroucnou modlitbou k Panně Marii, se však můžeme setkat i se zcela opačným případem: Jestliže se někdo Panně Marii rouhal, vždy jej postihlo nějaké neštěstí (uhodil do něj blesk, utopil se v řece, onemocněl morem nebo byl zavražděn).