Krvavá orchidej či Železný ostrov – takto někdy cestovatelé nazývají Sulawesi, největší ostrov indonéského souostroví. Pojmenování Krvavá orchidej v sobě odráží jedinečným způsobem tvar půvabné pevniny a připomíná zároveň krvavou historii povstání domorodých obyvatel proti utlačovatelům – ať už šlo o Portugalce, Holanďany či Japonce.
Slovo Sulawesi pochází ze spojení slov sula (ostrov) a besi (železo), ale kromě železné rudy se zde nachází i bohatá naleziště stříbra, platiny, zlata či barevných kovů. Odtud tedy název Železný ostrov, i když na turistických mapách ho najdete spíše pod jménem Celebes.
Může se chlubit hned osmi národními parky, což z něj činí v rámci Asie značný unikát a o to více má co nabídnout zvídavým návštěvníkům.
Sulawesi jako mix multikulturních stylů
Obyvatelé Sulawesi jsou etnicky i nábožensky velmi různorodí: navštívit tu můžete mešitu, kostel i domorodé Toraje s jejich vlastním náboženstvím. Torajové jsou známí především díky své exotické architektuře, jejich domy mají totiž tvar dlouhých špičatých lodí se zdviženou přídí. Podle legendy vznikly první domy ze skutečných námořních plavidel, které jejich majitelé už nebyli schopní opravit a využili je proto jinak. Území kultury Toraja se také někdy říká Země obřadů. Mystické obřady jsou zde velmi spjaté s každodenním životem. Největší oslavy se zde paradoxně týkají úmrtí. Pro Torajce je smrt důležitější než narození a nebo svatba. Pro evropské uši povídání možná neobvyklé, ale o to více zajímavé. A možná i trochu šokující.
Dnes jde už o poměrně známé praktiky, takže zde můžete potkat stále více a více turistů. Přesto však stále ještě mají své kouzlo. Navíc je sever ostrova známý také svými nádhernými horskými sceneriemi a mnoha příhodnými místy pro potápění a šnorchlování. Plže tady bývají leckdy nazývány těmi nejkrásnějšími v celé oblasti.
Měli byste vědět: Většina oslav se z logických důvodů koná v období sucha. Pokud tedy chcete spatři nějakou z nich na vlastní oči, vydejte se na Sulawesi na jaře nebo v létě. Nestyďte se přijít, podle místních legend pomůže přítomnost bílého člověka zesnulému snáze najít cestu do jiného světa.
Kam se vydat za potápěním
Minout nesmíte ani mořský národní park Bunaken s impozantní rozlohou 890 km². Není divu, vždyť jsou v něm zahrnuty ostrovy Bunaken, Siladen, Mantehage, Manado Tua a další. Podmořský svět tu vyniká skutečnou bohatostí. Najdete tu mimo jiné:
- přibližně 70 typů korálu,
- více než 3 000 druhů ryb.
Narazit tu můžete třeba na barakudu, tuňáky i několik druhů mořských želv. Vybavení na šnorchlování je pak v Bunagenu k zapůjčení doslova na každém rohu.
Plovoucí vesnička Salo Tengah
K podivuhodnostem ostrova Sulawesi rozhodně patří i plovoucí vesničky. Dnes zavítáme do jedné z nich. Jmenuje se Salo Tengah a omývají ji vlny jezera Tempe. Život v domech vznášejících se na bambusových vorech není vůbec jednoduchý. Dovnitř se bohužel jen tak nepodíváte, turisté mohou do vesnice pouze vplout na některém z člunů, mířících od řeky. Vystoupit z něj však lze pouze na pozvání, jinak vám to pozorný průvodce zkrátka nedovolí. Pokud se vám to však poštěstí, bude vám nabídnut čaj i káva, spolu s některými typickým indonéskými zákusky nebo hlavním jídlem, plným zeleniny a ryb z vod jezera (záleží na tom, v jakou denní dobu toto pozvání přijde).
Ve vesničce Salo Tengah žije asi 200 lidí, ale úplně primitivní způsob života byste tu už hledali marně. Vždyť i sem dorazily takové „vymoženosti“ jako barevná televize apod. Bohužel jezero samo příliš čistotou neoplývá – místním totiž slouží doslova na vše – od shánění potravy až po zbavování se nevábně zapáchající exkrementů. Koupání tedy rozhodně nedoporučujeme. Ovšem jinak jde o výlet velmi zajímavý, zvláště hledáte-li něco nevšedního.