Na světě se snad nenajde nikdo, kdo by Stonehenge (kruhový komplex) z jižní Anglie, který tvoří sbírka menhirů a kamenných kruhů, neznal. Najdeme ho ve Wiltshire, přibližně 13 kilometrů severně od Salisbury.
VIDEO:
Nejde ovšem o stavbu jedné doby – ve skutečnosti vznikalo Stonehenge průběžně a během staletí bylo několikrát rozšiřováno. Svůj základ dostalo někdy v období 3100 let př.n.l. A kompletní dokončení ho čekalo teprve okolo roku 1600 př. n. l.
Původní popis památky je skutečně megalitický
Pokud se podíváme na největší kruh v době jeho největší slávy, jednalo by se o nejstarší kruh s průměrem 100 metrů. Dnešní nejznámějších hlavní kamenný kruh měří v průměru jen nějakých 33 metrů. Původně ho tvořilo třicet kolmo postavených kamenů. Dalších třicet je pak spojovalo horizontálně.
Málokdo ví, že tyto kameny byly směrem do kruhu pečlivě opracovány, zatímco jejich vnější strana působila mnohem drsnějším dojmem. Uvnitř se pak nacházely další kameny, uspořádané do pravidelného obrazce.
Původní stavitelské techniky nepřežily zub času
A jak se Stonehenge vlastně stavělo? Nejdříve byly do terénu vyhloubeny hluboké jámy, do nich se posléze pustily kameny a nakonec bylo vše vypěchováno a upevněno kamennou drtí. Ta se však postupem času vydrolovala. A aby byla počínající zkáza zastavena, bylo v nedávné době rozhodnuto o zalití několika největších kamenů do betonu.
Na svou dobu šlo o pozoruhodné dílo, když uvážíme, že tehdejší stavitelé měli k dispozici jen nástroje, vyrobené z kostí, dřeva a kamene. K čemu Stonehenge slouží se dodnes neví, ovšem jeho autoři ukázali hluboké znalosti astronomie a aritmetiky, což nahrává řadě spekulací. Dnes celý objekt patří pod správu UNESCO. A prohlédnout si ho můžete na našem videu, včetně historicky věrné rekonstrukce původního vzhledu.
Fotografie:
zdroj foto: envato