Slavkovský les je pěkný i také opuštěný zároveň

0
rozhledna krudum
Zdroj foto: Lubor Ferenc, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons rozhledna Krudum

Slavkovský les najdeme u Sokolovské pánve v blízkosti tří západočeských lázní (Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně). A nejspíš i to je důvodem, proč i na území Slavkovského lesa můžeme najít léčivé prameny, které vyvěrají téměř všude.

Prameny

Nejenže je území Slavkovského lesa chráněnou krajinnou oblastí, ale také téměř všechny prameny jsou zahrnuty do ochranných pásem přírodních léčivých zdrojů. Severní část Slavkovského lesa spadá pod Karlovy Vary a má spíše teplé prameny – viz Vřídlo, které má 73 °C. Jižní část pak spadá pod mariánskolázeňský komplex a obsahuje naopak prameny studené. Ostatní minerální vody mají zejména velký podíl hořčíku, pochází odtud i známá kyselka Magnezia.

colek
Zdroj foto: I, Anevrisme, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons     Čolek obecný

Kameny a rašeliniště

Kromě pramenů můžete v Slavkovském lese obdivovat různé kamenné památky, které nám připomínají posuny tektonických desek v různých obdobích pravěku. Známá je třeba přírodní památka Moučné pytle. V období pravěku také vznikla zdejší rašeliniště, které můžete vidět například v Kladských rašelinách nebo v Krásenském rašeliništi (to však bylo poškozeno těžbou).

Místní flóra a fauna

Ačkoliv se rozlohou nejedná o velké území, možnost pozorovat zde přírodu je takřka nevyčerpatelná. Zcela určitě najdete borůvky a brusinky, dále vřesovec pleťový, různé druhy kapradin a velmi vzácný a chráněný upolín nejvyšší. Z fauny se připravte na spíše menší zástupce, ale zato velmi pestré zastoupení tu mají strakapoudi, drozdi, sovy (výr velký, kulíšek nejmenší, sýc rousný), mezi obojživelníky pak můžeme pozorovat vzácného čolka obecného a čolka horského.

Nejvyšší vrchy

Slavkovský les má nejvyšší vrchy „jen“ přes 900 m nad mořem, ale i díky rozhlednám si zde můžete užít překrásné výhledy. Nejvyšším vrchem je Lesný a druhým pak Lysina. Na vrchu Krudum je pak stejnojmenná rozhledna.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here