Skanzen Strážnice | „Roztrhnem ťa jak daňovů upomínku“…je vám to povědomé? Jasně, nezapomenutelná hláška ze série povídek Slovácko sa nesúdí. A pro turisty obdivující krásy Slovácka máme tip na nezapomenutelný výlet do jeho historie. Na Slovácku mají nejenom výbornou slivovici, ale taky se může pyšnit muzeem lidových staveb – řeč je o Skanzenu Strážnice.
Počátky výstavby skanzenu
Toto muzeum se začalo stavět v roce 1973 ve městě Strážnice, nacházející se mezi městy Hodonín a Veselí nad Moravou. Celý skanzen ukazuje lidové stavitelství z oblasti Slovácka a je k vidění celkem 64 objektů, které jsou vybudovány tak, aby ukázaly, jak se žilo v původním prostředí před mnoha lety zpět.
Co vše vám expozice přinesou?
Slovácko je taky známé svým pěstováním vinné révy. A tak expozice seznamují návštěvníka se způsobem života a bydlení lidu, najdeme tu ukázky vinohradnických staveb a jejich zařízení, které jsou doplněny vinohrady – ty představují pěstování vína už od nejstarších dob až po současnost – tahle expozice se pyšní jako jedinou svého druhu na našem území.
Řemeslná výroba je zastoupena kovárnou z Lipova a tkalcovskou dílnou z Nové Lhoty na Horňácku. Starobylá je i vstupní budova do muzea, která se datuje k roku 1612. Původně tato budova sloužila jako panský pivovar, dnes objekt slouží jako zázemí pro návštěvníky.
Kdy se do skanzenu podívat?
Skanzen Strážnice je pro návštěvníky otevřen pouze od května do října, od listopadu do dubna se otevírá pouze na tematicky laděné akce, jakými jsou například „Radujme se, veselme se“, „Podzim na dědině“, „Fašanky, fašanky“, „Velká noc ide“, „Abeceda řemesel“ a spoustu jiných zajímavých akcí.
Pokud si budete chtít projít skanzen v klidu sami – není problém, a pokud budete chtít průvodce, v tom případě je minimální počet osob pro prohlídku je pět osob. Domácího mazlíčka vzít s sebou můžete, avšak musí být na vodítku a do objektů nemůžou.