
Kde najdete největší solnou pláň, která je tak světovým unikátem? Z čeho vznikla? Co praví legenda o této magické krajině? Místo, které vás očaruje svou krásou. Navštivte solnou pláň Salar de Uyuni osobně a uvidíte na vlastní oči krásu, kterou nelze popsat slovy.
Směr Bolívie
Bolívie je jednou z nejvíce izolovaných zemí v Jižní Americe. Nachází se tu však právě jeden ze světových unikátů a to výše zmíněná největší solná pláň Salar de Uyuni. Město Uyuni najdete na opuštěné náhorní plošině v jihozápadní části Bolívie. Místo, které slouží převážně pro turisty, kteří se sem jezdí podívat na solnou pláň. Jen tak pro zajímavost, jela se zde i část etapy závodu Dakar.
A jak se dostat na Salar de Uyuni?
Zde se nabízí hned několik variant. Nejrychleji se k solné pláni dostanete letecky přímo z La Pazu. Další možnost je podniknutí cesty sami autem, zde je třeba ale mít kvalitní terénní automobil. Nebo se můžete připojit k tour, které se zde za tímto účelem pořádají, ať už z městečka Uyuni či z La Pazu. Do města Uyuni se dostanete velmi snadno, neboť sem jezdí řada autobusů z mnoha měst, jako je Bolívie, La Paz, Oruro, Tupiza, Sucre apod.

Dříve jezero, dnes solná pláň
Kdysi tu bylo velké slané jezero Lago Minchín, které když vyschlo, tak na jeho dnu zůstal doslova zářící přelud. Impozantní místo zasáhla turistika a těžba soli. Ze soli tu byl dokonce postaven i hotel, ve kterém byli z bělavých krystalů jak podlahy, zdi, ale také židle či stoly. Později byl hotel přeměněn na muzeum, které je dodnes přístupné.
Solná pláň Salar de Uyuni je tak pozoruhodným a nepřehlédnutelným pozůstatkem prehistorického jezera. Dnes se jedná o rozlohu více jak 10 500 km², což se blíží k velikosti například Jamajky či Libanonu.
Vyschlá plocha dávného gigantického jezera je dnes pokrytá několikametrovou vrstvou soli. Táhnoucí bílá pokrývka připomíná sníh. Celkový obsah soli v Salar de Uyuni se odhaduje na 10 miliard tun, z toho se ročně vytěží okolo 25 000 tun. Hlavní minerály, které se zde těží, jsou kamenná sůl a sádrovec. Sůl se zde těží ještě klasickým způsobem, kdy dělníci motyčkou nahrabou hromádky a ty se poté odvážejí. Na pláni vznikla rovněž i četná slaná jezera, která jsou bohatá na lithium, ze kterého se vyrábí například baterie do mobilních telefonů, notebooků, fotoaparátů.
Sněhobílá plocha aneb boží zrcadlo
Solná pláň je působící takřka nekonečnou plochou a tak se zde můžete ocitnout ve vítané a ničím nerušené samotě. Je možné tudy projet autem, motocyklem, ale také se jen tak projít. Salar de Uyuni zdrojem soli pro celou planetu.
Solné pláni se také přezdívá „boží zrcadlo“. A to především po dešti. Přestože tu moc neprší, tak i v těch pár kapkách se na bílém podkladu zrcadlí nebe způsobem, že máte pocit, jako byste se ocitli v mracích. A vy přitom stojíte na dně vyschlého jezera. I když tu prší opravdu jen zřídka, tak přesto tu každým rokem dochází k záplavě solné pánve a Salar de Uyuni pokryje mělká hladina vody. A právě v tento moment je místo nejvíce impozantní, neboť vzniká právě přirozené zrcadlo, které umocní magickou krásu bílé pustiny. A nabízí se jedinečná možnost pro pořízení těch nejlepších fotografií.
Sůl nad zlato
Místní indiáni geologické vysvětlení nahrazují mytologickým. Dle jejich legendy je sůl slzami smíchanými s mateřským mlékem horské bohyně Yanny Polery, která ho tu nechala pro své oplakávané dítě.
Každopádně uchování křehké krásy Salar de Uyuni neboli solné pláně má nejen ekonomický význam, největší finanční přínos může přinést právě rozvoj turistiky. A tak zde rozhodně platí ono známé a pravdivé – sůl nad zlato.