Pokud milujete procházky, nedáte dopustit na přírodní krásy a rádi byste dětem nabídli nějakou příjemnou tečku za celým výletem (Rytířské hradiště), bude pro vás lokalita Plachta a rybníky Kříž a Češík v okolí lesního hřbitova v Hradci Králové perfektním tipem na víkendovou akci.
Na cestovatelských webech obvykle najdete obě lokality popsané oddělené, ovšem vzdálenost mezi nimi je minimální a v rámci odpolední procházky lze snadno přejít z jedné lokality do druhé. A pohodlně se sem dostanou i maminky s nejmenšími ratolestmi v kočárcích.
Divokým koním tváří v tvář
Ještě donedávna byla lokalita Plachta známá pouze znalcům a to jako vojenské cvičiště, kam se čas od času přimotal botanik, obdivující masožravou květinu rosnatku okrouhlolistou, či její vodní sestřenici bublinatku jižní. Dnes tu už tanky a terénní vozy běžně neprojíždějí – byť se čas od času vrací, aby upravily terén a umožnily tak masožravým ničím nerušený růst. Kdyby to nedělaly, brzy by tyhle křehké zelené krásky doslova převálcovaly jiné agresivněji rostoucí druhy rostlin.
Náš tip: Bublinatku můžete nalézt na okrajích prakticky všech rybníků. Hledejte křehké podvodní stonky s drobnými měchýřky pro lapání potravy.
Masožravky však nejsou tím hlavním lákadlem plachty – z běžně přístupných cest je totiž neuvidíte a konkrétní lokality jsou známé jen několika málo odborníkům. Potkat tu však můžete celé stádečko divokých koní, jež spásají okolní porosty a šetrně tak udržují přirozený vzhled krajiny.
Nejsou vůbec plašší. Hladit je samozřejmě nedoporučujeme, ale na druhou stranu ohrady před vámi rozhodně neutečou, pokud se budete chovat tiše. V době největšího návštěvnického shonu však přece jenom bývají raději v o něco klidnějších lokalitách, takže s tím počítejte. Od návštěvníků je oddělují vysoká dřevěná ohrazení, takže se příliš blízkého setkání s nimi nemusíte bát.
Pokud se do Přírodní památky Na Plachtě vydáte z parkoviště od blízkého Lidlu, můžete na ně narazit už po pár minutách cesty. Připravte se na cestu, vedoucí lesem ale i rozpálenými stráněmi, byť blízkost vody do jisté míry i v létě tento diskomfort umenšuje. Mimochodem v roce 2000 byla tato lokalita zařazena do celoevropské soustavy chráněných území NATURA 2000.
Cesty také vedou přirozenými lesními prosty, plnými starého dřeva. S trochou štěstí tu tak můžete narazit na množství typických obyvatel – kovaříky, jež se po otočení na záda s lupnutím vymrští zpět, rychle běhající svižníky, hovnivály, zlatohlávky a také spoustu motýlů. A vydáte-li se do útrob lesa ještě dál, čeká vás přibližně po třiceti minutách chůze nečekané středověké překvapení.
Rytířské hradiště – unikátní přírodní dětský park
Žádné vstupné se sem neplatí a přitom děti mohou navštívit parádní středověký hrad. Ano, je sice ze dřeva a rozměry svým předlohám tak úplně neodpovídá, ale to opravdu vůbec nevadí. Pískoviště, bludiště s prolézačkami, vysoká hradní věž se skluzavkou a množství rozhleden. To vše zdobené nápaditými řezbami Miroslava Kříže a malbami místní výtvarné školy. A ještě mnohem víc. Před hradištěm je připraveno několik otevřených ohnišť, na kterých si můžete opéct buřty. A nechybí ani tajuplná čarodějnická jeskyně, vhodná k nejrůznějším hrám. A i WC je zajištěno, byť jen suchými kadibudkami.
Děti se tu vyřádí do sytosti a přitom se mohou kdykoli odběhnout schovat do chládku blízkého lesa. Hradiště je přehledné a bezpečné i pro menší děti. Takže rodiče se mohou pohodlně usadit na některou z četných laviček a jen se dívat a užívat si panující pohodu.
A pokud budete věnovat jejich stránkám, narazíte i na množství nejrůznějších akcí, jež se na území Rytířského hradiště pořádají. Pravidelně se tu odehrávají třeba divadelní představení nebo ukázky umění šermířského kroužku Tesáci.
A pokud byste nechtěli absolvovat delší procházku před Plachtu, snadno se sem dostanete i dvěma cestami od lesního hřbitova. Okolo rybníčku Češík vede asi kilometrová stezka, vhodná i pro kočárky a 700 metrů spíše lesní pěšiny si můžete užít, když vyjdete od zděné boudu naturálního pohřebiště.
Otvírací doba Rytířského hradiště není nijak omezena. Pobýt tu můžete i navečer (perfektní příležitost k opečení buřtů) nebo se sem vydat i v zimě. V takovém případě bude použití některých herních prvků omezeno. A o fotografickou tečku se postará dvojice princezna-rytíř před vchodem do hradiště, do nichž mohou děti snadno strčit hlavu a proměnit se svou vysněnou pohádkovou postavu se vším všudy.