
V oblasti, kde se severní Makedonie, Albánie a Řecko dotýkají svými hranicemi, leží jedno z nejméně známých, ale zároveň nejpůsobivějších přírodních míst Balkánu – Prespanské jezero. Přestože se nachází jen pár desítek kilometrů od známějšího Ohridského jezera, zůstává Prespanské jezero téměř zapomenutou oblastí. A právě v tom spočívá jeho kouzlo – klid, příroda a autentická atmosféra, jaká se dnes jen těžko hledá.
Tři státy, jedno jezero
Prespanské jezero je výjimečné tím, že se rozkládá na území tří zemí – severní Makedonie, Albánie a Řecka. Ve skutečnosti jde o dvě jezera – Velké Prespanské jezero a menší Malé Prespanské jezero, přičemž obě jsou propojena a obklopena vysokými horami a chráněnými přírodními oblastmi.
Zatímco Ohrid je centrem turismu a společenského života, Prespa nabízí pravý opak – samotu, klid a nedotčenou krajinu. Pro cestovatele, kteří hledají místa mimo hlavní proud, je Prespa opravdovým pokladem.
Národní parky a chráněná příroda
Velká část okolí jezera spadá do několika národních parků, z nichž nejvýznamnější jsou Galičica v Makedonii, Prespa v Albánii a Prespes v Řecku. Tyto oblasti jsou domovem bohaté fauny a flóry, včetně endemických druhů.
Největší chloubou jezera je kolonie pelikánů, která je jednou z největších v Evropě. Kromě nich zde hnízdí i kormoráni, volavky a mnoho dalších vodních ptáků. Z ryb je unikátní zejména prespanský pstruh, kterého nenajdete nikde jinde na světě.
Díky malému turistickému ruchu zůstala místní příroda zachovalá a čistá. Je to jedno z mála míst v Evropě, kde se člověk cítí skutečně obklopen divokou přírodou.
Ostrovy a kláštery
Kromě přírodní krásy nabízí Prespanské jezero také pozoruhodné kulturní památky. Na makedonské straně jezera se nachází ostrov Golem Grad, známý také jako Ostrov hadů. Ten je zcela neobydlený a nabízí ruiny starých klášterů, byzantských kostelíků a římských hrobek. Návštěva ostrova je možná pouze lodí, což ještě více podtrhuje jeho tajemnou atmosféru.
Na řecké straně, na ostrově Agios Achillios, stojí ruiny raně křesťanské baziliky a místo je významné i z hlediska novodobé řecké historie. Ostrov je přístupný po dřevěné lávce, která propojuje pevninu s ostrovem přes mokřady a mělčiny.
Zapomenutý turismus a autenticita
Prespanské jezero se zatím vyhnulo masové turistice. Na makedonské straně existuje několik ekofarem a malých penzionů, které nabízejí ubytování v tradičních domech s domácí kuchyní. Na albánské straně je turismus ještě méně rozvinutý, ale tím autentičtější – místní obyvatelé vás přivítají s otevřenou náručí.
Místní kuchyně je založena na čerstvých rybách, zelenině a tradičním pečivu, a každý pokrm je připravován s důrazem na přírodní suroviny. Turisté sem často přicházejí právě kvůli tomu, že zde mohou zažít skutečný Balkán bez přikrášlení a komerce.
Aktivity u jezera
Přestože je Prespanské jezero klidnou destinací, nabízí široké možnosti turistiky, cyklistiky a pozorování ptáků. V létě je jezero vhodné i ke koupání a vodním sportům, i když pláže zde nejsou komerčně upravené, což však mnozí považují za výhodu.
Milovníci historie si mohou prohlédnout ruiny klášterů, zatímco příznivci outdooru najdou v okolních horách značené turistické stezky s výhledy na jezero i vzdálené pohoří.
Prespa jako cesta zpět ke kořenům
Prespanské jezero je ideálním místem pro ty, kteří hledají ticho, přírodu, autenticitu a kulturní hloubku. Je to zapomenutý kout Evropy, který má co nabídnout – a to nejen krásou, ale i tím, jak snadno vás přenese do světa, kde čas plyne jinak.
Není to destinace pro každého, ale právě tím si uchovává své jedinečné kouzlo. Pokud toužíte po dobrodružství mimo vychozené trasy, pak je právě Prespa místem, kde začíná jiný Balkán – ten pravdivý, tichý a hluboce lidský.