
Pevnost Hanička: Název evokující romantickou pevnost. Jaká je ovšem skutečnost? Proč tento název? K jakému prvotnímu účelu sloužila pevnost a proč je nyní atraktivním turistickým místem pro dospělé i děti?
Umístění pevnosti Hanička
Pevnost Hanička se nachází nedaleko polských hranic a to na místě, kdy zde v roce 1935 byla hranice s tehdejším Německem. Při bližší specifikaci se jedná o Královéhradecký kraj, okres Rychnov nad Kněžnou. Přístupná trasa automobilem je jak od Rychnova nad Kněžnou či Žamberka. Rovněž je možné se dostat k pevnosti i autobusem, stejně tak pěšky, na kole. Výchozím bodem je parkoviště u osady Hanička. Od parkoviště se jde po značené turistické trase směrem na Anenský vrch. Cesta trvá cca půl hodiny.

Prvotní účel aneb k čemu sloužila pevnost
Hanička je jednou z největších pevností u nás, která byla postavena před 2. světovou válkou. Stavba vznikala v letech 1936 až 1938. Za 2 roky byla postavena z kvalitního železobetonu. Primární úlohou pevnosti bylo posílení pásma obrany v obtížném terénu. Dělostřelecká tvrz Hanička tak mohla ostřelovat nepřátelská území. Kuriozitou zajisté je i to, že nejdříve měla pevnost chránit prvorepublikové vojsko a pak se málem stala skladem pro zeleninu. Komunističtí pohlaváři si vybrali Haničku coby kryt sloužící při jaderném výbuchu. Nic z toho se však neuskutečnilo.
Hanička získala pojmenování podle nedaleké osady Hannchen nad Bartošovicemi. Po skončení války opevnění začalo jaksi pomalu zarůstat, tj. i samotné pozemky začaly měnit ráz. V té době Československá lidová armáda začala připravovat jisté projekty, které ovšem často vyzněly naprázdno, neboť v 50. letech byl nedostatek peněz. V letech 1968 až 1969 se otevřela dvě muzea a to Hanička s Dobrošovem. V roce 1976 byl vydán příkaz ze strany federálního ministerstva k uzavření pevnosti Hanička.
Tato původně dělostřelecká tvrz byla v 80. letech přebudována na protiatomový úkryt. Tvrz byla objektem pro jednotku nesoucí název Kahan. Jednalo se o speciální složku ministerstva zabývající se zahraniční nelegální rozvědkou, tj. spojení a řízení agentů sítí rozvědky v době válečného stavu či při nějaké bezpečností krizi. Nyní se jedná o kulturní památku, která spadá pod město Rokytnice.
Prohlídka pro návštěvníky
Prohlédnout si lze 4 velké modely opevnění, bojové výstroje i techniku, nechybí ani tank T-34 či československý obrněný transportér. Při prohlídce vstoupíte do podzemí, do kterého sestoupíte po více jak 90 schodech. V podzemí je po celý rok stálá teplota okolo 5 až 7 °C. V prostorách se nachází agregáty na výrobu elektřiny, vzduchotechnika, vlastní úpravna vody.