
Pamukkale: Turecko je pro řadu lákavou a mnohými vyhledávanou destinací. Většina sem jezdí za koupáním, užití si báječné dovolené. Proč a čím je zajímavý tzv. bavlněný hrad, který vytvořila sama příroda? Proč toto místo navštěvovala samotná Kleopatra? Je možné věřit legendám vztahující se k této přírodní kráse?
Malebný výtvor přírody
Co vše dokáže příroda, je prostě neuvěřitelné. Jedním z pozoruhodných míst a hojně navštěvovaným je jeden z úchvatných přírodních úkazů. Nachází se v jihozápadním Turecku, nedaleko města Denizli, pod často uváděným názvem „bavlněný hrad“ či také „bavlněný zámek“- Ve skutečnosti se tato přírodní krása nazývá Pamukkale.
Pamukkale na seznamu UNESCO
Terasovitě uspořádaná jezírka uchvátí každého. Ročně tuto pozoruhodnou a oslňující krásu vytvořenou přírodou, navštíví více jak dva miliony turistů. Za vším stojí ovšem obyčejné minerální prameny vytékající na povrch, které obsahují vápník. Díky tomu tak vzniká travertin, což je usazenina právě s vysokým obsahem vápníku. Už jen na pohled je tato látka více než zajímavá, neboť ji tvoří velmi drobná zrnka.
Minerální prameny se zde nacházejí z důvodu, že jde o místo tektonického zlomu. Výsledkem jsou tyto překrásné kaskády, jezírka, terasy, které tu vznikají více jak 14 tisíc let. Perfektní kontrast vody a bílých usazenin vyvolává nadšení a úžasnou podívanou. Útvary a celá oblast vypadá jakoby byla pod měkkou sněhovou peřinou. Pokud přistoupíte blíže, zjistíte, že ve skutečnosti jsou kameny tvrdé, ale příjemně vyhřáté.

Pamukkale málem zničené neomaleným lidským zásahem
Lidé jsou zvláštní tvorové a mnohdy ničí krásné dary přírody, jen za cílem úspěchu a zisku, moci apod. Krása vytvořená přírodou se Pamukkale málem stala osudnou. Tohoto atraktivního úkazu, který se těší vysoké návštěvnosti, využili turečtí podnikatelé ve svůj prospěch, neboť nad Pamukkale vybudovali několik hotelů. Místo rázem začalo šednout a drolit se. Naštěstí to dobře dopadlo, kdy zvítězil zdravý rozum a snaha o zachování velmi cenné přírodní památky. Hotely byly v 90. letech zbourány.
Unikátní fenomén, který navštěvovala i samotná Kleopatra
Pamukkale v překladu znamená bavlníkový hrad. Přírodní úkaz, krása, zkrátka fenomén, který je považován za osmý div světa. Dnes se po Pamukkale může chodit ve vyznačených trasách. Stékající termální prameny mají teplotu okolo 35 °C.
Pozor, jen chodit a nikoliv koupat
Přestože v mnohých může doslova vzbuzovat coby ideální místo na koupání, jak krásou, tak i termálními prameny, tak realita je jiná. Jen můžete procházet po vyznačených trasách, nasytit svůj zrakový vjem, ale koupat nikoli. Koupání je zde zakázáno, aby nedocházelo k poškozování jezírek.
Vždyť by to byl hřích tento nádherný úkaz vytvořený přírodou ničit. I samotné chození po vyznačené trase je nutné absolvovat bez bot, ty si zkrátka ponesete v ruce.
Kdo jediný se zde mohl koupat?
Legenda hovoří o tom, že Pamukkale mohlo pomoci i v rámci zkrášlovací procedury. Místní chudé a neatraktivní děvče zde skočilo žalem ze skály, neboť nevěřilo tomu, že by mohlo potkat lásku. Po pádu ze skály však nenašlo děvče očekávanou smrt, jen zůstalo v bezvědomí s tváří ponořenou v Pamukkale. Takto byla dívka nalezena místním šlechticem, který se do ní okamžitě zamiloval. Byla to láska na první pohled. Dívku zachránil a žili spolu šťastně až do smrti.
Legenda taktéž praví, že právě v těchto termálních pramenech Pamukkale se koupala Kleopatra, aby byla navždy mladá a krásná. Voda v Pamukkale má vysoký obsah minerálů a léčivé účinky.
Za povšimnutí stojí i okolní krása
Hned nad Pamukkale neboli bavlníkovým hradem se nachází pozůstatky antického města Hierapolis, jehož návštěvu byste si neměli také nechat ujít. V době svého největšího rozkvětu zde žilo více jak 500 000 obyvatel. Kromě toho vás dnes okouzlí nádhernými stavbami, divadlem, fontánou, Apollonovým chrámem či Kleopatřinými lázněmi, kde se Kleopatra údajně zasnoubila s Marcusem Antoniem.