Krásné lázně ve Zlínském kraji

0
Lazensky dum Jestrabi
Zdroj foto: Bjalek Michal, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons Lázeňský dům Jestřabí

Mezi naše nejkrásnější lázně bezesporu patří Luhačovice. Nacházejí se ve Zlínském kraji blízko samotného města Zlín. A mají svým návštěvníkům opravdu co nabídnout.

Jaké nemoci se zde léčí

Luhačovice jsou známé jako lázně pro pacienty s nemocemi dýchacího ústrojí, obezitou nebo s poruchami trávení. Šest pramenů je tu přírodních, nespočet jich je navrtaných a nejslavnějším pramenem je určitě Vincentka.

Památky

zamek luhacovice
Zdroj foto: Tomáš Páv, Public domain, via Wikimedia Commons zámek Luhačovice

Zámek Luhačovice

Určitě největší kulturní památkou je zámek Luhačovice. Je to barokní stavba postavená v letech 1730 až 1738 na místě bývalé gotické tvrze. Barokní zámek má dvě křídla, uprostřed věž s hodinami a krytý vstup. K zámku patří i park, který je poměrně rozsáhlý a je také vybudován v barokním stylu.

Dům Bedřicha Smetany

Lázeňský dům je dnes vlastně hotelem, byl postaven v secesním stylu, ale s kubistickými prvky. Najdete ho na Lázeňském náměstí a poznáte poměrně snadno podle toho, že před ním stojí fontána.

Další památky

Mezi další památky patří zejména lázeňské domy (Lázeňský pavilón Radhošť, Tenisový pavilón, Růžová vila), nebo menší památky jako kaple svaté Alžběty nebo pomníky (pomník MUDr. Františka Veselého, pomník Leoše Janáčka a další).

Slavné osobnosti, které lázně navštívily

Asi nejslavnější osobností, která zde strávila mnoho dní, byl Leoš Janáček. Pobýval tu jako lázeňský host v lázeňských pavilonech, ale také u svých přátel. Zdá se, že v Luhačovicích i tvořil, a tak zde vznikla například jeho Glagolská mše, a naopak dílo Osud se přímo inspirovalo zdejším lázeňským prostředím.

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here