Olešnice v Orlických horách láká hlavně na mechanický betlém

0
olesnice
Zdroj foto: upload.wikimedia.org                            Olešnice

Olešnice – mechanický betlém: Olešnice je malé městečko v Orlických horách by mohlo být téměř zapomenuto, nebýt Utzova mechanického betlému, muzea, radnice a kostela. Turistický ruch zde v létě i v zimě neustává, neboť okolní prostředí je jako stvořené k toulkám přírodou a v zimě i k lyžování.

Něco málo z historie

Obec vznikla již v 11. století, neboť měla výhodnou polohu na obchodní stezce do polského Kladska. Poničena byla jak za husitských válek, tak za války třicetileté. Na město byla povýšena císařem Rudolfem II. v roce 1607. Tehdy dostala znak s kostelem a lístkem z národního stromu lípy. Tak jako všechna města v horách a podhůří zde byla málo úrodná půda, takže obyvatelé se věnovali především řemeslům (tkalcovství, hrnčířství, řezbářství, kovářství), později i obchodu a cestovnímu ruchu.

stroj
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Co ve městě navštívit

Nejzajímavější památkou je bezesporu Utzův mechanický betlém, který řezbář a tkadlec Utz vyráběl po mnoho let na přelomu 18. a 19. století. Betlém uchvátí děti i dospělé, děti si mohou i zatočit kolem, které betlém pohání. Jinak je ale poháněn i elektřinou. Někdy je tento betlém považován i za propracovanější než jeho slavnější kolega v Třebechovicích.

Dále je možné navštívit katolický kostel svaté Máří Magdaleny. Má zajímavé kryté schodiště a nachází se ve vrchní části náměstí.

Informační centrum a muzeum vás vybaví základními informace. Můžete na vlastní oči vidět a někdy i osahat staré náčiní či nádoby, jako jsou žehličky, mísy, nádobí či trdla na mák.

Přírodní rezervace v okolí

Máte-li raději přírodní památky než ty kulturní, pak by se vám mohla líbit přírodní rezervace Hořečky, na které jako na jedné z mála českých lokalit kvete hořeček český. Dostanete se k ní z Olešnice jedinou přístupovou cestou. Vede až k polským hranicím (po cestě minete horský hotel Čihalka).

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here