V obci Žernovka se nachází tajemný les, jehož název je Pánova Březina. Mezi místními kolují příběhy, které se zde odehrály a skončily tragicky. I v dnešní době, v Pánově Březině, vnímavější lidé cítí tíseň a zvířata tu trpí neklidem.
Žernovka bývala kdysi samostatná obec, v současnosti spadá pod obec Mukařov. Původně na jejím místě stála osada, která zanikla na konci 13. století. Vznik Žernovky je datován do druhé poloviny 14. století, celá oblast byla pokryta hustými lesy a vedla tudy obchodní stezka, po které se převáželo vytěžené stříbro z dnešní Kutné Hory. Bezpečnost přepravovaného zboží zajišťovali vojáci, kteří podél cesty zakládali osady.
Okolo roku 1406 se zde objevuje ves Crnovice, ves několikrát měnila majitele, později se objevuje název Žrnovice a nakonec Žernovka.
V okolí obce se nachází několik lomů, už ve středověku se tu těžil kvalitní žulový kámen, v jednom z lomů se těží dodnes. Obec byla velmi malá, žili v ní sedláci a hodně obyvatel nacházelo práci i v lomech. Dnes je již většina lomů zatopena nebo zasypána.
Okolo roku 1964 se obec začala vylidňovat a byla přiřazena k obci Mukařov.
Tajemná místa v okolí a přízraky
Dodnes obyvatelé Žernovky používají specifické názvy po blízké lokality, u některých už ani sami nedovedou vysvětlit jejich původ.
Jedním z nich je les nazývaný Pánova Březina. Je to prý místo se stísněnou atmosférou, a dokonce tu někteří viděli duchy. Je vše jen výplod lidské fantazie nebo je na příbězích zrnko pravdy? S lesem se pojí několik pověstí.
Nejznámějším příběhem je o kněžně Ležárce. Ta se v lese snažila uprchnout svým pronásledovatelům, v ruce přitom držela zlatý kalich. Švédští vojáci ji však dostihli a mučili ji (v místě dnešní obce Mukařov), protože chtěli ukrást zlatý poklad. Ten však kněžna stačila ukrýt do studánky a skrytý je tam prý dodnes. Co je na pověsti pravdy, se už dnes nedozvíme.
Další nešťastnou událostí, která se v lese měla stát, byla smrt dvou milenců. Nedostali požehnání pro sňatek, odešli proto do lesa a ve velkých mrazech se svlékli. V místě, kde je našli mrtvé se dodnes vžil název U zmrzlých. Les byl svědkem v průběhu let ještě jedné sebevraždy.
V kronice obce by bylo možno prý nalézt více příběhu, ta ale shořela v šedesátých letech při požáru.
Temná atmosféra
Někteří při pobytu v lese udávali stísněné pocity, úzkost a strach. Dokonce citlivější jedinci nevydrží přímo v jednom místě lesa, je jím Pánova Březina. I zvířata se tu chovají neklidně. Několik lidí udávalo, že v lese viděli u stromu stát mlžnou postavu ženy s dlouhými vlasy, mohla to být umučená kněžna Ležárka?
Kdo se nebojí a má rád výlety do přírody, může na vlastní kůži vyzkoušet, jestli jsou zvěsti o lese skutečné nebo jen výplody bujné fantazie.