Proč mají Dobřenice ve znaku právě čápa

0
zamek dobrenice
Zdroj foto:cs:User:Zp (autor:Zp) / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)                                     zámek Dobřenice

Dobřenice je malá obec nacházející se v Polabské nížině nedaleko Hradce Králové. Kromě zachovalého zámečku zde můžete obdivovat kostel, několik posvátných stromů i rozpadající se bývalý lovecký zámeček.

Historie

Historie místa je bohatá a dlouhá. Protože se jedná o úrodnou část Polabí, bylo místo osídleno již před 2000 př. n. l. První hradiště zde bylo dokonce již v 5. století našeho letopočtu. Zámek je však mnohem novější. Byl postaven v barokním slohu koncem 17. století. Avšak protože byl v roce 1775 za slavného selského povstání vypálen, byl poté přestavěn novoklasicistně. S tím souvisí i nová zahrada a park v anglickém stylu. Zajímavostí parku jsou včleněné rybníky, které se na místě nacházely již předtím.

Pověst o čápovi

znak dobrenice
Zdroj foto: The original uploader was Zp at Czech Wikipedia. / Public domain

A proč je tedy ve znaku Dobřenic čáp? To byste museli jít hluboko do historie a také do bájí a legend. Kdysi totiž rytíř Předbor našel v lese zraněného čápa. Ránu mu ošetřil a nechal ho na dvoře, dokud se čáp zcela neuzdravil. Tento čáp pak přilétal každoročně na dvorec a hnízdil v jeho hradbách.

Pak byl ale Předbor povolán na křížovou výpravu do Svaté země. Tam byl zajat a držen v zajetí po dlouhá léta, jelikož nikdo nevěděl, co se s ním stalo. Jednou uviděl nad sebou hejno čápů a zkusil zavolat jménem, které tenkrát svému zachráněnému čápu dal: Šotku! A vtom se jeden z čápů snesl na zem a poznal svého zachránce – Předbor mu uvázal na krk vzkaz pro svého otce a čáp odletěl domů.

Král potom prý vyslal na záchranu Předbora vojsko, které jej vysvobodilo ze zajetí. A takto prý čáp vrátil svému pánu záchranu života.

Ačkoliv některé údaje v pověsti jsou jen těžko uvěřitelné (například že by král vysílal celé vojsko k záchraně jednoho rytíře), přesto je dodnes ve znaku Dobřenic bílý čáp se zdviženou nohou na modrém podkladě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here