Bukovník je malá obec nedaleko Sušice. Má velice dlouhou historii a nálezy svědčí o tom, že v osadě bylo kdysi zakořeněno pohanství. Dominanta obce, kostel sv. Václava, zřejmě stojí na místě bývalé pohanské svatyně, kde mělo docházet i k léčení.
Bukovník je malá vesnička v Pošumaví, nacházející se přibližně deset kilometrů od Sušice. Byl založen jako osada, zřejmě při tzv. vnitřní kolonizaci českých zemí, příslušníky slovanského kmene. Své jméno získala podle místa, kde stojí, bylo porostlé bukovým lesem. Patří tak mezi nejstarší osady v lokalitě. Osada patřila pod správu Slavníkovců, později Přemyslovců.
Podle četných nálezů a také místních názvů v krajině (např. Pálená Hora, Pokloniště, Hrozín, Blažňov), obyvatelé osady vyznávali pohanský kult.
Kostel sv. Václava a pohanská svatyně
Kostel pochází ze 13. století, podle farní kroniky z roku 1251. Vybudován byl vladykou Dobczem z Bukovníka a měl být propojen s tvrzí. Stavba nebyla velká a podobala se ostatním sakrálním stavbám v okolí, v románsko-gotickém stylu. Sakrální stavby měly vymazat ze života lidí pohanství, které bylo na Šumavě silně zakořeněno.
Tehdy bylo zvykem, že v okolí tvrze a kostela, si stavěli obydlí členové vladykovy družiny a tvořili tak základ osady. V průběhu času byl Bukovník v držení několika rodů.
Kostelík tvoří dominantu obce a pravděpodobně stojí na pravěkém kultovním místě, které se využívalo i pro léčení. Někteří se domnívají, že tu původně stál menhir. Údajně je pozitivní energie v křížové zóně kostela stále velice vysoká.
V kronice Bukovníku se dá najít ještě jedna zajímavost, je tu zmiňována dlouhověkost a vysoká výška obyvatel.
Tři kříže
Dříve nebyl hřbitov u kostela, ale nacházel se na poli, v místě pod budovou nazývanou Sejpka. Pod ní stojí tři železné kříže, zasazené v oblých kamenech. Podle místních pověstí pochází kameny z pohanských dob a mohli sloužit k rituálům či obětím.
Od místního kostela se otevírá pěkný výhled do okolí, k vidění je například ruina hradu Rabí.