Všichni jistě známe Západočeské muzeum v Plzni, ale věděli jste, že muzeum historika a rabína Šimona Adlera je jeho stálou expozicí? Měla lidem připomínat jeho památník, kdy v roce 1944 se stal dr. Adler obětí holocaustu a zemřel v koncentračním táboře ve známé Osvětimi.
Při návštěvě muzea můžete navštívit dokonce i kostel sv. Vintíře, který se nachází poblíž, v osadě Dobrá voda v Hartmanicích. Pokud se budete po prohlídce těchto památek chtít osvěžit, máte možnost si vychutnat léčivý pramen, který vyvěrá nedaleko od zmíněného kostela.
Co Vás v expozici muzea čeká?
Hned na začátku expozice se dozvíte spoustu informací o životě Dr. Adlera a také o životních příbězích jeho synů – Sinae a Matytiahu, kteří se odstěhovali do Izraele. Dále se dozvíte informace o židovských vesnicích, které zanikly během války a jejichž počet se odhaduje až na neuvěřitelných 110.
Expozice Vám přiblíží nelehký život Židů na Šumavě, trávení volného času, shánění potravy, jejich kulturu a hlavně náboženství, které v té době bylo dosti přeceňované a prakticky veškeré židovské obyvatelstvo se k němu upínalo. Také se zde dozvíte více o zaniklých vesnicích, ze kterých se dochovalo pouze pár stavebních památek, které stále můžete obdivovat.
Dr. Šimon Adler se dočkal vnuka Aarona, který se rozhodl, že v roce 2016 rozšíří muzejní sbírku a dosti unikátní exponát. Aaron totiž oplýval velkou manuální zručností a po dobu dlouhých tří měsíců vyráběl strom života z Izraelského dřeva, jehož listy doplnil o fotografie se jmény. Tím se snažil všem přiblížit a nastínit, jak důležitý je život každého z nás, že bychom neměli nikoho zatracovat.
O chod muzea se zasloužil doktorův syn – Matytiahu Adler, který jej zafinancoval, a tím mohlo začít být provozováno. Samozřejmě se na jeho provoze zasloužilo také město Hartmanice Ministerstvo kultury ČR.
Tak si přijďte prohlédnout, jaký složitý byl život za války v židovských vesnicích.
Hledáte inspiraci kam na výlet? Podívejte se na naše tipy – vyslapy.cz