Moravská cyklostezka: je dlouhá přes tři sta kilometrů. Začíná na česko-polské státní hranici a končí na jižní Moravě. Zavede vás do barokního zámku a na výstavu regionálních tradic a řemesel.
Zdroj videa: youtube.com
První zastávka je v Jeseníkách v Mikulovicích, odkud trasa pokračuje do Hanušovic, kde se nachází známý pivovar a muzeum pivovarnictví. Odtud vede trasa podél řeky Moravy a dále lužními lesy Litovelského Pomoraví do Olomouce. Vyplatí se věnovat několik hodin prohlídce města, které turisty fascinuje především krásnými barokními památkami. Z Olomouce pokračuje trasa do Tovačova s renesančním zámkem. Další skvost na vás čeká v Kroměříži. Místní barokní zámek a zahrady v anglickém a francouzském stylu jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO.
Pokračujte přes města Napajedla a Uherské Hradiště, kde navštivte Slovácké muzeum. Čeká vás zde výstava regionálních tradic a řemesel. Pozoruhodná je zejména sbírka bohatě zdobených, ručně vyšívaných lidových krojů. Pokračujte do Hodonína a Břeclavi, do Lednicko-valtického areálu, který vás nadchne nejen svým novogotickým zámkem, ale i okolní krajinou. Na konci trasy vás čeká působivá krajina mírných kopců a vinic v Chráněné krajinné oblasti Pálava, známé jako Moravské Toskánsko. Cyklistický výlet končí v Mikulově, kde si nenechte ujít zámek ani monumentální hrobku rodu Dietrichsteinů, kteří mikulovskému panství po staletí vládli. Za návštěvu stojí také jeden z největších židovských hřbitovů v České republice. Byl založen v 15. století a má 4 000 náhrobků. Poslední významnou památkou na trase je zámek Pohansko se staroslovanským hradem. Zámek je součástí Lednicko-valtického areálu, který je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Značená cyklostezka kopíruje železniční trať. Díky tomu můžete využít vlakové spoje, které přepravují jízdní kola. Na vybraných stanicích si můžete dokonce půjčit jízdní kolo. Půjčovny se nacházejí ve stanicích Olomouc, Zábřeh na Moravě, Kroměříž, Veselí nad Moravou, Hodonín a Břeclav.
Zdroj: mapy.cz