S draky se nesetkáme jen v pohádkách. Proč má město Trutnov ve znaku draka

0
trutnov
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                            Trutnov – Krakonošovo náměstí

S draky se nesetkáme jen v pohádkách, ale i v některých pověstech o českých městech. Konkrétně Trutnov je s drakem spojován již od 12. století a slavnosti draka se zde konají každoročně dodnes.

Pověst o založení Trutnova

Trutnov byl založen ve 13. století Přemyslem Otakarem II., avšak lidová pověst zmiňuje něco jiného: Na místě, kde měl být Trutnov založen – byl to les, který bylo potřeba vymýtit – žil zlý drak. Lidé se ho báli a nechtěli město založit. Museli povolat rytíře Albrechta z Trautenberga, který se hrdinně chopil meče, a přestože drak soptil oheň a síru na všechny strany, rytíř jej po lítém boji nakonec skolil. Na jeho počest bylo pak město pojmenováno Trutnov. Traduje se, že kosti draka se ještě občas najdou v městském parku

Galerie draka

znak
Zdroj foto: cs.wikipedia.org Znak obce Trutnov

Celoročně se na tuto hranou pověst můžete jít podívat do Galerie draka, která se nachází poblíž Krakonošova náměstí. Pověst bude přiblížena nejen dětem, ale i dospělým, a v galerii uvidíte ještě mnoho podivuhodných věcí, takže ji určitě navštivte.

Trutnovské dračí slavnosti

Trutnovské dračí slavnosti se konají každoročně na jaře, jsou spojené s hodováním, pochodem draka, tržnicemi a stánky. Návštěvníci mohou být oblečeni v dobových kostýmech a na průvod je dobré mít s sebou zvony, píšťaly či bubny. Všechny rekvizity je také možné si na náměstí zapůjčit.

Další zajímavosti

A kdyby vám to nestačilo, můžete v Trutnově navštívit ještě Galerii města Trutnov, Muzeum Podkrkonoší, Kulturní centrum a divadlo UFFO, před kterým jsou železní gepardi (ty ocení hlavně děti), a dále park s naučnou stezkou o bitvě u Trutnova z Prusko-rakouské války 1866 atd.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here