
Mariánské lázně nejsou jen lázně, je to město plné kulturních a uměleckých památek, obklopené nádhernou přírodou s mnoha exempláři fauny i flóry.
Seznámení s městem
Mariánské lázně jsou nejmladšími lázněmi v trojúhelníku mezi Karlovými Vary a Františkovými lázněmi. Mají ale svou dlouhou historii – již ve 12. století zde byl objeven léčivý pramen, jehož soli se využívaly jako projímadlo. Za Marie Terezie se zdejší místo poprvé začalo nazývat Marienbad (německy Mariánské lázně), lázně však vznikly až 1818 jako město (první lázeňská budova byla vybudována již 1786).

Kdo lázně v minulosti navštívil
Mariánské lázně se mezitím velmi proslavily, a tak mezi jejich návštěvníky patřil například britský král Eduard VII., rakousko-uherský císař František Josef I. (manžel císařovny Sissy), Joseph Wolfgang Goethe, který zde dokonce zkoumal místní květenu, Franz Kafka, Jan Neruda, Jaroslav Seifert nebo náš první prezident Tomáš Garrigue Masaryk.
Památky
Máte-li rádi památky, pak v Mariánských lázních si určitě přijdete na své. Je tu spousta kostelů, a to jak katolických, tak i pravoslavný, dále muzea, hřbitov, lázeňské domy a kolonády, památné stromy… Jedním z nejhezčích kostelů je bezesporu římskokatolický kostel Nanebevzetí Panny Marie, jejž si dobře zapamatujete podle toho, že k němu vede 33 schodů (tedy stejně jako bylo let Kristovi, když byl ukřižován). Na Mírovém náměstí pak stojí Evangelický kostel s mohutnými varhanami, který je národní kulturní památkou. Pravoslavný kostel sv. Vladimíra františkolázeňského má červenou fasádu a byl postaven hlavně pro návštěvníky z Ruska (kteří jsou zde téměř tak častí jako v Karlových Varech). Z muzeí můžete navštívit zejména Městské muzeum, které shromažďuje památky z lázeňského života a také ze života J. W. Goetha, protože se nachází právě v domě, kde tento básník pobýval. Židovský hřbitov pak leží na západě města a můžete zde položit kamínky na hroby zemřelých.
Kolonády a prameny

Zajímavá je Kolonáda Maxima Gorkého, Zpívající fontána a dále prameny Mariin, Ambrožův, Ferdinandův, Křížový, Rudolfův, Karolinin, Lesní, Alexandřin, Antonínův a další z asi stovky pramenů, které v oblasti a okolí vyvěrají. Ambrožův pramen je pramen s bohatým obsahem železa. Používá se tedy zejména při léčení chudokrevnosti, ale také při onemocnění močových cest a ledvin.
Flóra
Již jsme zmínili, že zdejší flóru zkoumal i sám Goethe, a tak není divu, že se zde příroda dá objevovat i dnes. Rozhodně se vydejte do okolí, třeba do místních lesů, a můžete na vlastní oči vidět třeba lýkovec jedovatý, podběl léčivý, prvosenku vyšší, konvalinku vonnou, upolín evropský, vstavač, kosatec sibiřský, náprstník červený, kociánek dvoudomý i prhu arniku.
Fauna
Z fauny jsou asi nejčastější sovy – puštík obecný, výr velký, kulíšek nejmenší. Běžně jsou k vidění jeleni, srnci, jeleni sika a daňci, u vody můžete spatřit ledňáčka říčního.