Křivoklát je dodnes jedním z nejzachovalejších českých hradů. Býval hradem českých knížat a králů, nejčastěji lovecký. Zmiňuje se o něm i kronikář Kosmas ve 12. století.
Půdorys hradu
Půdorys hradu je trojúhelníkovitý, ohraničený třemi věžemi. Jedna z nich se jmenuje Veliká věž, druhá Lidomorna a třetí Huderka. Vypráví se, že u Huderky vždy hrála hlasitě hudba, aby nebylo slyšet, jak úpí vězňové, kteří jsou vyslýcháni útrpným právem.
Kteří králové sem jezdili rádi a proč Karel IV. ne
Na hradě trávili loveckou sezonu například Václav II., Přemysl Otakar II., Václav IV. a i mnoho z habsburských králů. Jen Karel IV. neměl na hrad dobré vzpomínky, protože zde byl držen svým otcem Janem Lucemburským, když ten se nepohodl s manželkou Eliškou Přemyslovnou. Proto možná posléze dospělý Karel IV. založil Karlštejn a jezdil odpočívat tam.
Jak to bylo s magistrem Kellym
Anglický alchymista Edward Kelly byl císaři Rudolfu II. doporučen Vilémem z Rožmberka. Kelly měl pro císaře vyrobit zlato a elixír mládí. Bohužel, ani jedno se mu nepovedlo. A když byl pak jedním dvořanem nařčen z podvodu a Kelly tohoto dvořana probodl, Rudolfovi II. došla trpělivost a vsadil alchymistu do vězení – jak jinak než do Huderky na hradě Křivoklát. Ačkoliv se alchymistovi po čase podařilo uprchnout, přece jen skončil neblaze: sám se otrávil jedem, když byl lapen a měl být znovu uvržen do žaláře.