Kokořín je hrad na Mělnicku, i když z dnešního pohledu může připomínat spíše zámek, což je dáno jeho novogotickou přestavbou z 19. století. A proč si tento hrad prošel rozporuplnou historií? Samozřejmě – bylo to z rozhodnutí jednoho vlivného panovníka.
Založení hradu
Hrad byl založen kolem roku 1320 a nejpravděpodobnějším zakladatelem byl Hynek Berka z Dubé, který se stal purkrabím v Praze od roku 1319.
Zkáza husitství
Jako mnoho jiných hradů byl i Kokořín dobit a citelně poničen za husitských válek. Ale ani po husitství nebyl jeho osud nijak růžový. Často střídal majitele – od Řitků a Klinštejnů v 15. st. až po Berkovské a Kaplíře v 16. století. Potom byl dokonce zhruba od poloviny 16. století oficiálně uváděn jako pustý.
Rozhodnutí panovníka
Další zkázou pro Kokořín byl nástup Habsburků k moci, resp. fanaticky věřícího katolíka Ferdinanda II., který nejenže krvavě potlačil stavovské povstání, ale některé hrady prohlásil za „prokleté“, což jinými slovy znamenalo, že se nesmějí udržovat z vůle panovníka. Většinou se jednalo o hrady, které by mohly ohrozit moc panovníka – respektive samotné hrady ne, ale šlechta, která by je udržovala.
Blýská se na lepší časy, ale jen dočasně
Hrad pomalu pustl a chátral, až je v roce 1894 koupili pražští podnikatelé Špačkové, kteří jej nechali přestavět v novogotickém stylu. Bohužel po nástupu komunistů k moci byl hrad zestátněn, v roce 2001 pak prohlášen národní kulturní památkou, nicméně Špačkům navrácen již 2006.
Návštěvníkům vstup povolen
Hrad je možné navštívit, a ačkoliv sem nevede žádná železnice nebo autobus, turistických cest je poměrně dost. Kdybyste se rozhodli hrad navštívit, za zhlédnutí stojí především expozice českého romantického umění, kterou jinde neuvidíte. Najdeme zde třeba obrazy Antonína Mánese a Josefa Navrátila, protože nezapomeňte, že Kokořín, ještě když byl zříceninou, lákal romantické malíře jako třeba Bezděz nebo Trosky. Dokonce sám Karel Hynek Mácha zde možná napsal své dílo Cikáni.