Keltské hradiště Obří hrad je stále opředeno tajemstvím

1
hradiste
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Kultura Keltů i jejich osídlení pořád budí zájem. Obří hrad je záhadami opředené hradiště, jehož funkce doposud nebyla zcela objasněna. Záhadou je i jeho zničení, většina valů vypadá, jako kdyby jimi otřásla obrovská síla.

Hradiště Obří hrad najdeme asi 6 km od Kašperských hor, nedaleko Nicova. Jedná se o nejvýše položené pravěké hradiště u nás, ve výšce přibližně 1000 m nad mořem. V těchto výškách se u nás kdysi nenacházela žádná lidská sídla. Stavba je přisuzována Keltům a přes mnohé výzkumy dodnes není úplně jasný účel a původ. Záhadné hradiště leží v první zóně Národního parku Šumava a lze ho bez omezení navštívit.

I po archeologickém výzkumu zůstává záhadou

Hradiště bylo objeveno na počátku 20. století. Větší výzkum zde byl proveden roku 1988, znovu se místo zkoumalo v letech 2002 – 2003. I přes četné průzkumy a sondy nebyly nalezeny žádné předměty po kultuře ani stavení. Při použití detektoru kovů se podařilo najít několik mincí, pocházející z 3. – 1. století před naším letopočtem. Dle shodných znaků s jinými hradišti se předpokládá, že vzniklo v době příchodu Keltů do střední Evropy.

keltove
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Sídlo nebo útočiště?

Vzhledem k chybějícím nálezům a extrémním klimatickým podmínkám je nepravděpodobné, že by plnilo funkci lidského sídla. Jedna z teorií je, že se jednalo o útočiště nebo plnilo funkci ochrannou (rýžoviště zlata na Losenici). Nejpravděpodobnější je fakt, že hradiště bylo místem kultovním a shromažďovacím.

Je složeno z akropole a předhradí. Ze tří stran je chráněno dvojitým kamenným valem, 370 m dlouhým a 80 m širokým. Kameny byly nasucho naskládané. Za pozornost stojí kamenná brána a tzv. kamenný stůl.

Kamenné valy jsou silně poškozené vlivem tektonické, seismické činnosti a svahovými pohyby.

Záhada obří kosti

Místní lidé tu prý kdysi vykopali 3 m velkou kost, která světélkovala. Údajně jich bylo dokonce několik a z kostí vybudovali most přes řeku Losenici. Kosti se časem rozpadly. Lidé si nález vysvětlili tak, že na Obřím hradu žijí obři, kteří s lidmi nechtějí mít nic společného, a vzniklo několik lidových historek.

Jak se k Obřímu hradu dostat

K hradu vede modrá turistická značka z Nicova a žlutá z osady Popelná. Z této osady k hradu také vede naučná stezka „Keltové na Šumavě“. Z Kašperských hor se k Obřímu hradu dostaneme po červené značce. Údolí Losenice nabízí ještě jednu zajímavou podívanou, kamenné moře. Podél říčky Losenice jsou vidět také tzv. sejpy, pozůstatky po rýžování zlata.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

1 komentář

  1. O jedné skutečnosti se o Obřím hradě nikde veřejně nepíše – osobně jsem na tomto hradě u silných „stěn“ naměřil vyšší radiaci, která je v hodnotách, kdy se dle tabulek uvádí, že po týdnu setrvání by byli muži sterilní…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here