Přenocování v přírodě není při outdoorových aktivitách ničím výjimečným. Abyste se však vyspali pořádně a byli připraveni na další cestu, měli byste si pořídit náležité vybavení.
Přenocování v přírodě
Při spaní v přírodě máte v podstatě tři základní možnosti, z nichž s každou jsou spojena určitá pozitiva i negativa. Ke všem přitom budete potřebovat náležité vybavení. V tomto ohledu byste samozřejmě neměli šetřit za každou cenu, neboť to se ne vždy vyplácí, ale můžete např. využít slevový kód na Husky, který může pořizovací cenu přeci jen o nějakou tu stovku snížit. V každém případě se na následujících řádcích ve zkratce zaměříme na jednotlivé varianty přenocování v přírodě.
Spaní pod širákem
Ustlat si pod širým nebem plným hvězd má něco do sebe. K tomu vám ovšem musí přát počasí, protože déšť či mráz asi veškerou krásu okamžiku zhatí. Pro spaní pod širákem toho moc nepotřebujete. Postačí vám v podstatě pouze deka, ale pro jistotu si můžete zabalit i bivakovací pytel (tzv. žďárák), který je lehký, skladný a vyrobený z voděodolného materiálu. Využít samozřejmě lze i karimatku a spacák. Pokud přitom nechcete spát přímo na zemi, můžete si s sebou přibalit i hamaku, tedy oblíbené závěsné lůžko, které slouží ke komfortnímu odpočinku.
Spaní pod přístřeškem
Spaní pod přístřeškem je vlastně varianta přespání v přírodě na pomezí spaní pod širákem a stanováním. Nejedná se přitom o nic složitého. Stačí mezi dva stromy natáhnout provázek, jenž by měl být dostatečně silný, a následně přes něj přehodit plachtu nebo celtu. Její boky přitom musí ze dvou stran doléhat k zemi, kde je ukotvíte provázkem a kolíky z větviček. Lze je ale také zaházet hlínou. K dispozici navíc máte i praktické celty s tyčemi, které bývají součástí armádního vybavení.
Stanování
Stanování je nejpoužívanější způsob přespání v přírodě. Ačkoli se jedná asi o nejkomfortnější řešení, budete muset počítat s tím, že s sebou potáhnete více věcí. Kromě karimatky a spacáku je pochopitelně nutností samotný stan, který dnes seženete v mnoha variantách. Při výběru byste se přitom neměli zaměřovat pouze na kvalitu, ale také na velikost. Některé stany jsou určeny maximálně pro dvě osoby, zatímco další se hodí pro přenocování i početnější rodiny. V každém případě lze dnes stany jednoduše postavit, takže to nevyžaduje žádnou zvláštní zručnost.
Tipy pro přespání v přírodě
Vybavení pro přespání v přírodě vybírejte s ohledem na aktuální podmínky. Takové spacáky se např. liší teplotními limity. Chybět by vám nemělo ani něco, čím rozděláte oheň, což může být nejen zapalovač či sirky, ale třeba také pevný líh. Oheň byste však pochopitelně neměli rozdělávat v lese. Jak už jsme naznačili, při výběru vybavení pro přespání v přírodě byste neměli přehnaně šetřit, na druhou stranu není vhodné ani zbytečně utrácet. Pokud spíte v přírodě jen občas, nepotřebujete úplně špičkové vybavení.
———-Komerční článek———-