Hrad Predjama: Kde je k vidění unikátní hrad, ke kterému se váže nejedna legenda? Kdy vznikl, jak vypadá dnes a čím je natolik pozoruhodným elementem, že budí patřičnou pozornost?
Největší jeskynní hrad světa
Hrad Predjama vytesaný do skály vysoko nad jeskyní, díky které jeho obyvatelé ve středověku mohli přežít i dlouhodobé obléhání. A to až na jednoho rytíře. Ten se svým bezpečím doslova vytahoval tak dlouho, až si na něj nepřítel počíhal na latríně.
Hrad je také nazýván jako Erasmův Predjamský hrad odkazující tak na jeho nejslavnějšího obyvatele. Tím byl v 15. století loupeživý rytíř Erasmus Jamský, jemuž se jako jednomu z mála dobyvatelů podařilo zdolat obranný systém hradu. Do té doby byl totiž Predjamský hrad považován za nedobytný. Rytíř se na hradě skrýval před císařem Fridrichem III., který dal příkaz jej zaujmout. Erasmus totiž při hádce zabil jednoho z císařových příbuzných a způsobil nepokoje v oblasti tím, že pořádal loupežné výpravy na obchodní karavany.
I když se rytíři úspěšně dařilo skrývat a unikat a to takřka celý rok, tak byl stejně dopaden. Stalo se tak v roce 1484, kdy ho za úplatek zradil jeho vlastní sluha. A smrt rytíře byla velmi potupnou záležitostí, neboť vojáci dostali echo od jeho sluhy zrovna v době, kdy vykonával potřebu na předsunuté hradní toaletě. Vojáci neváhali a rozstříleli ji katapultovanými kameny. Tak takováto smrt postihla loupeživého rytíře.
Odkud vznikl název hradu a kde se nachází?
Hrad tyčící se ve výšce 123 m nad zemí je vybudovaný přímo ve skále nad druhou největší jeskyní ve Slovinsku a před jeskyní další, slovinsky jámou a odtud právě pramení název Predjama. Hrad překvapí svým jedinečným postavením, je totiž doslova vsazen právě do středu svislé skály. Nachází se zhruba 9 km severozápadně od Postojne. Hrad se objevil i v několika filmech.
Hrad tímto netypickým postavením vysoko nad zemí ve středověku skýtal sice drsné podmínky, ale současně i bezpečí. V té době k němu nevedla pohodlná příjezdová cesta. Nepřátelské vojsko mohlo hrad pouze obléhat, což ovšem nepřinášelo valné úspěchy. Jeskyně pod hradem je protkaná tajnými chodbami. Šlechta tak měla zajištěn permanentní přísun potravin z města a obléhání tímto zdárně přečkala.
Hrad stojí od 12. století. K vidění jsou na něm různé architektonické styly, nejvíce patrná je tu renesance. Hrad má 5 pater, 15 pokojů. Místnosti jsou propojené chodbami, průchody a galerií. Ve vyšších patrech jsou otvory nahrazující okna, ze kterých je možné vidět údolí Vipas.
Prohlídka přístupná pro veřejnost bez průvodce
Predjamský hrad je možné si prohlédnout bez průvodce. Přístupné jsou takřka všechny jeho části. Je možné vidět i původní jeskynní Jamský hrad. Na hradě se nachází muzeum, kde je možné se seznámit s historií hradu, jeho blízkého okolí a možnost spatřit vystavené cenné sbírky obrazů. Vidět zde můžete i dobový nábytek a v některých interiérech jsou expozice doplněné figurínami. Vchod do jeskyně kdysi sloužil jako konírna. Z tohoto důvodu se této části jeskynního systému říká Koňský chlév. V jeskyni je k vidění i úchvatná krápníková výzdoba, spousta nápisů pocházející ze 16. století.