Kunětická hora neboli Kuňka, jak bývá mezi místními nazývána, je historickým klenotem, ale také jedním z nejatraktivnějších oddacích míst Pardubicka. Však kdo by nechtěl mít svatbu v pohádkových kulisách středověkého hradu? Kunětická hora se pyšní i výjimečně krásnou přírodní lokalitou, která je taktéž náležitě využita. Jak a proč podniknout výlet na Kuňku?
Dominanta Pardubického kraje
Dle archeologických průzkumů je tato hradní stavba zařazena do poloviny 14. století. V období husitských válek byla významným opěrným místem husitského hejtmana Diviše Bořka z Miletína. V roce 1491 se stal hrad majetkem Pernštejnů a za jejich vlády došlo k razantní přestavbě celého komplexu. Jehož výsledkem vznikl dvouvěžový hrad s mimořádně důmyslným systémem opevnění.
V 16. století ztratil na svém prvotním významu. Za třicetileté války byl hrad poškozen švédskými vojsky. Poté byl hrad sužován lámáním kamene, což bylo ukončeno až na začátku 20. století, kdy i začaly záchranné práce. V roce 1953 se stal hrad majetkem státu. Nicméně pak byl hrad uzavřen. Pro veřejnost byl zpřístupněn poté až v roce 1993.
Na hradě Kunětická hora lze spatřit zbytky hradní stavby právě z poloviny 14. století, ale dochovány jsou zde také prvky z dob husitských.
Hrad známý jako Rumburakův
Je to díky tomu, že se tu natáčel v 70. letech populární a oblíbený pohádkový seriál Arabela. Však kdo by nechtěl kouzelný prsten, který měla právě Arabela. Konkrétně se jedná o záběr, kdy Rumburak s ježibabou přilétli na hrad, kde přichází otevřít Blekota a Rumburak se představuje coby jeho nový pán. Zde na hradě také čaroděj druhé kategorie vězní Arabelu, Honzíka, Mařenku. A je to Fantomas, kdo se sem dobývá. Veškeré tyto záběry byly natáčeny na tomto významném místě, tj. na Kunětické hoře.

Východočeský Říp
I takto bývá Kunětická hora nazývána. Však se zde lidé usidlovali již od pravěku. Původem vyvřelina a nikoliv sopka, jak se lze mnohdy mylně dočíst.
Hrad, který je obestřen mnoha legendami. Z nichž jedná praví, že se hora otevírá jednou do roka a v jejích útrobách lze projít podzemním bludištěm bohatě zdobených chodeb. V tomto impozantním labyrintu bloudí přízraky podvedených mnichů z blízkého opatovického kláštera, který byl vypálen husity v roce 1420. Hledají poklad, o který přišli vlastní vinou. Co je však jisté, že Kunětická hora je přístupná pro veřejnost a má co nabídnout svým návštěvníkům, posuďte sami.
Historie, kultura, fauna…
K hradu vede přístupová cesta i pro kočárky. Pod hradem se nachází parkoviště pro auta, kola, motocykly. Pod hradem je taktéž dostupná pro návštěvníky restaurace a dětské hřiště. Záleží na vás, zda se občerstvíte a nasytíte před výstupem na hrad (cca 15 minut chůze do kopce) či až na zpáteční cestě. Není třeba se lekat výšlapu na hrad, cesta je vskutku pohodlná a hlavně jste v zajetí přírodní krásy. Kolem přístupové cesty je obora s vysokou zvěří.
U hradu se nachází lukostřelnice. V hradním areálu se konají různé dobové akce, jako je například historický šerm či sraz sokolníků. K nejoblíbenějším však patří letní scéna Východočeského divadla v Pardubicích, která každým rokem od června do srpna pořádá několik představení. Divadelní představení pod širým nebem v prostorách hradu je nezapomenutelným zážitkem.
Samotná prohlídka hradu se skládá ze dvou okruhů. Záleží na vás, zda budete si chtít projít oba okruhy či jeden a zda s výkladem nebo bez něj. Kromě jiného zde také můžete spatřit klasickou zbrojnici či hladomornu. Z věže Kunětické hory vás okouzlí úchvatný výhled do širého okolí.