Eternal Flame Falls: Pohádkový vodopád s plamínkem

0
plamen
Zdroj foto: en.wikipedia.org

Eternal Flame Falls: Už jste někdy viděli či si vůbec dokážete představit vodopád s hořícím plamenem? Už jen ta logická úvaha, jak může být plamen tam, kde teče voda a ještě ke všemu jde o vodopád. Ano, tato záhada je reálnou záležitostí, nicméně její vysvětlení nikoli. Kam se vydat, abyste se mohli přesvědčit na vlastní oči?

Pokud se vydáte do Spojených států, konkrétně do části Buffalo v americkém státě New York, ve kterém se nachází park – Chestnut Ridge Park, jehož součástí je vodopád, což už samo o sobě je velmi pozoruhodné a rozhodně více než lákavé. Nebylo by to nikterak však divné, kdyby za padající vodou neblikalo světlo a to ne ledajaké světlo, ale přímo ohnivý plamen.

Dle vědců není dané břidlicové území natolik horké, aby mohlo produkovat zemní plyny, tudíž ke vzniku plamenů musí docházet jiným způsobem. Jenže ouha, jak tomu tedy je, to nikdo neví. Praví se však, že oheň tu takto plápolá po tisíce let, konkrétně od doby, kdy zemi obývali Indiáni.

Pozoruhodný Eternal Flame Falls a kilo plynu na den

Chestnut Ridge Park je jedním z největších okresních parků ve Spojených státech amerických a nese název dle rozšířených jírovců, jejichž barevní listy doslova vábí k návštěvě. Samozřejmě v tomto směru se ukazují ve své pestré paletě barev na podzim. Ale důvod k návštěvě parku je po celý rok, právě díky záhadnému hořícímu plamenu.

Údajně ložisko plynu, prostřednictvím kterého plamen existuje, se má nacházet cca 400 m pod zemským povrchem, jde o největší ložisko methanu spolu s ethanem a propanem dohromady. Plamen tak zásluhou toho dosahuje až výšky cca 80 cm a za den spotřebuje něco přes 1 kg. Plynu.

vodopad
Zdroj foto: en.wikipedia.org

Věčný plamen aneb realita versus legenda

Za nádherným vodopádem se tak ukrývá v kamenném výklenku hořící plamínek, jež je nazýván coby věčný plamen. Praví se, že občas voda uhasí hořící plamen, ale ten po chvíli opět sám ode sebe vzplane a zase hoří. Ano, záhada, která je těžko vysvětlitelná.

Legenda praví, že plamen prvně zapálili původní obyvatelé Ameriky před stovkami let. Každopádně jde o raritu, výjimečnost a turisty vyhledávanou atrakci. Podívat se na hořící plamen se sjíždějí turisté z celého světa. Netypická, pozoruhodná a zejména nevysvětlitelná skutečnost harmonie zcela opačných živlů, tj. vody a ohně, je více než lákavou záležitostí.

Věčný plamen se nachází nejen v USA

Pokud je Amerika příliš daleko, nechce se vám cestovat takovou vzdálenost či zkrátka z jakéhokoli důvodu je pro vás nereálnou a nedostižnou možností, přesto byste rádi něco takového viděli na vlastní oči, tak se můžete vydat k sousedům do Německa. Konkrétně v německém Sársku najdete také věčný plamen, ale zde nečekejte vodopád. Jen podívanou na hořící plamen, neboť v Brenneder Berg hoří od roku 1668 podzemní zásoba uhlí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here