
Eilean Mor: Vypravme se na západní pobřeží Skotska. Co se zde událo natolik zvláštního, že se stalo obávaným místem a doslova postrachem námořníků? Stojí za tím paranormální jevy či přírodní katastrofa?
Na západním pobřeží Skotska leží Flannanské ostrovy. A právě opuštěné Flannanské ostrovy v Atlantském oceánu jsou ode dávna postrachem námořníků. Nachází se 22 km západně od skotského ostrova Lewis. Jejich skalnaté útesy se v bouřích často staly osudné mnoha lodím. Z tohoto důvodů se na nejvyšším místě Flannanských ostrovů v roce 1896 začal stavět maják. Jeho stavba byla dokončena o 3 roky později. Účelem majáku bylo, aby varoval kapitány člunů před nebezpečím.
O tento maják, jenž je 23 metrů vysoký, se starala tříčlenná posádka ve složení James Ducat, Donald Macarthur a Thomas Mashall. Jednalo se o mladé a pracovité muže, kteří měli mimo jiné za úkol se starat o maják, lépe řešeno ovládat světlo majáku. Střídali se ve 14 denních směnách. Přestože to byla práce osamělá a izolovaná od společnosti, lidí i civilizace bez jakéhokoli kontaktu s pevninou, tak po celý rok maják fungoval, jak měl. Byl přesný jak hodinky.
Světlo majáku viditelné až do dálky 40 km zasílá na širé moře svůj záblesk a to každých 30 sekund. Tímto varuje lodě před nebezpečnými útesy, kterým je nutné se vyhnout. Jenže jedné mrazivé noci a to konkrétně 15. prosince roku 1900 maják nesvítil. Jen díky šťastné náhodě unikne havárii loď, která tudy v noci proplouvala a kterou světlo z majáku nevarovalo, jak tomu předtím vždy bylo. Co se stalo?
Proč maják přestal svítit?
To, že je něco na Eilean More špatně, si všimli právě plující námořníci z lodi Archtor. Maják nesvítil. Přestože takřka zázrakem unikli neštěstí a neznají důvod, co se stalo, tak na ostrově nezastavili a pluli dál. Oproti tomu zásobovací loď Hesperus měla k majáku dorazit 20. prosince, ale kvůli nepříznivému počasí její vyplutí bylo stále odkládáno. Na Eilean More dorazila tak až 26. prosince.
Ale nikdo je zde nevítal, ani nereagoval na volání. Kapitán lodi nařídil vystřelení světlice, ale i to se nesetkalo s odezvou. Bylo více než patrné, že se muselo něco stát. A tak byl vyslán na ostrov mladý důstojník Joseph Moore. Ten zjistil, že maják je prázdný a po posádce ani vidu či slechu.
Budova majáku byla nedotčena, funkční byl i reflektor na věži. Jakmile Moore informoval o svém zjištění posádku lodi, prohledali muži celý ostrov, ale nikoho nenašli. Kapitán lodi se vrátil na pevninu, aby o tom informoval patřičné úřady. O pár dní později dorazil na ostrov pověřený vyšetřovatel, který objevil v deníku několik zvláštních záznamů. Jeden ze strážců majáku se v něm zmiňoval o extrémně silném větru, který doposud nezažil. Druhý coby ostřílený námořník údajně dokonce brečel strachy. Podle zápisu v deníku dalšího dne bouře neustále zuřila a všichni tři strážci majáku se modlili. Poslední věta zapsána dne 15. prosince zněla, že bouře ustala, moře je klidné, že bůh je nade všemi.
Jenže odhalení těchto deníkových záznamů přineslo místo odpovědí naopak samé otázky. Údajně podle některých svědků z nejbližších ostrovů zde žádná bouře nezuřila. Těla strážců se nikdy nepodařilo najít.

Útok příšery z hlubin aneb co se stalo se strážci majáku?
Těla strážců se nikdy nepodařilo najít. Existuje hned řada verzí. Jednou z teorií je, že je smetla velká vlna. V kotvišti se totiž nalezly poházené provazy, které tam neměly co dělat. Ale ani tato teorie nevysvětluje záhadné záznamy v deníku či to, proč zmizeli všichni tři najednou. Není divu, že záhadné zmizení dalo vzniknout řadě hypotéz, jako například, že muži byli uchváceni obrovským ptákem či gigantickou chobotnicí.
Eilean Mor je totiž od nepaměti obklopen legendami o zvláštních bytostech, které ostrov obývají. Jsou mezi nimi nejen ptáci, ale také víly, elfové a jiné nadpřirozené bytosti. Zdejší pastevci ovcí, kteří ostrov navštěvují ho prohlašují za jinou zemi a věří, že je osídlen duchy.
Zdroj informací:
enigmaplus.cz/co-se-stalo-s-posadkou-majaku-eilean-mor/
stoplusjednicka.cz/poustevnici-more-jak-se-zilo-strazcum-strazkynim-majaku-2