Čertovy hlavy vytvořil Václav Levý v polovině 19.století. Hlavy jsou unikátním dílem a druhými největšími tvářemi vytesanými v přírodě. Dílo bylo vytesáno do pískovcových bloků a měří asi 9 metrů. Dříve hlavy děsily svým výrazem kolemjdoucí, nicméně postupem času je přerostl les a tak se čerti před lidmi ukryli. Poté, co byl les vykácen, tyto hlavy opět uviděly slunce.
Jak se k nim dostat?
Toto unikátní dílo byste rozhodně neměli vynechat. Vydejte se za hlavami do okresu Mělník nad obcí Želízy. Trasa od města k čertům je dlouhá 3 kilometry a není bohužel vhodná pro rodiny s kočárky. Terén je kopcovitý a těžce přístupný. Pokud byste se přesto chtěli na výlet vydat, zvolte trasu, jež vede z jižní strany kopce- zde je přístupná lepší a přístupnější trasa. Nicméně na všech trasách najdete turistické značky, které vás budou celou cestu provázet.
Současnost
Čertovy hlavy jsou v současné době poškozeny, a to jak z důvodu počasí, tak na tom mají podíl i lidé a jejich špatné chování. Reliéfy jsou volně přístupné, nemusíte platit žádné vstupné a můžete si udělat krásnou několika hodinovou procházku borovým lesem, kde budete stoupat lesní pěšinou lemovanou skalisky, zároveň se zde můžete pokochat také krásným výhledem do údolí Liběchovky. Tato procházka se pro vás snadno může stát i výletem na celý den, protože trasa je dlouhá přes deset kilometrů.
Jeskyně Klácelka, Had a Harfenice
Další dílo Václava Levého, jež můžete spatřit po cestě za hlavami je uměle vytvořená jeskyně Klácelka. Prostor před jeskyní se nazývá Blaník a můžete zde vidět reliéfy například Jana Žižky, či Prokopa Holého. Nesmíte minout devítimetrového hada, který je přeseknutý vpůli sekerou, potkáte jej na rozcestí žluté a modré turistické stezky. Václav Levý tvrdil, že k tomuto dílu ho inspirovali hadi, které v lese spatřil. Soubor reliéfů byl pojmenován podle sedící dívky s harfou-Harfenice.
[flexiblemap address=“čertovy hlavy“ title=“Čertovy hlavy“ width=“100%“ height=“400px“ directions=“true“]