Černá v Pošumaví: Památky i přírodní skvosty

0
cerna v posumavi
Zdroj foto: upload.wikimedia.org                      Kostel

Černá v Pošumaví je obec nebo také lidově vesnice, kterou najdete v okrese Český Krumlov, což je kraj Jihočeský a v této obci žije 849 lidí. Nabízí možnosti ubytování Černá v Pošumaví

Mají zde například Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie. Dříve tu stávala dřevěná kaple z roku 1787. V letech 1799 až 1800 ji nahradil barokní kostel. Mezi lety 1901 až 1904 ho upravili do podoby novorománského stylu. V těchto letech byla postavena i věž kostela. Ve výklenku kostela stojí více než 200 let stará socha svatého Jana Nepomuckého. Ta je navíc chráněnou kulturní památkou.

Štola Josef a její naučná stezka poblíž této obce

Poblíž Černé je další obec – Mokrá – a zde je naučná stezka ke štole Josef, která je nově otevřená. Tato oblast byla výrazná v oblasti grafitu jako producent. Štola má celkovou délku 2440 metrů a původně sloužila jako odvodňovací kanál ražený směrem k šachtám v okolí Mokré. Vyústění této štoly je osazeno kamenným portálem, kde se nachází nad vyzděným obloukem římsa se slepým vlysem a volutami po stranách a vše vrcholí podstavcem s knížecí korunkou, jenž má dekorativní formu.

raseliniste borkova
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                        rašelinište Borková

I tady mají přírodu v podobě rezervace

Ne přímo v Černé v Pošumaví, ale malý kousek odsud je Rašeliniště Borková. Což je přírodní rezervace v okrese Český Krumlov. Mimo toho je součástí Chráněné krajinné oblasti Šumava. Rostou tu borovice blatky a ostřicové porosty. Dále jsou zde vzácné a ohrožené druhy jak rostlin, tak i zvířat, například je to významné hnízdiště vodního ptactva. Dále tu žijí různé druhy motýlů – žluťásek borůvkový, perleťovec mokřadní a dále brouci – střevlík Menetriesův, střevlíček vřesovištní, střevlíček Cymindis vaporariorum a jiní.

A jdeme na další přírodní památku

Muckovské vápencové lomy je přírodní památka v Černé v Pošumaví. Jelikož tu probíhala neobvyklá těžba, tak se zde utvořili jedinečné útvary, které patří dnes k nejlepší exkurzní lokalitě podzemního lomu v Čechách. Právě touto unikátní těžbou krystalického vápence vznikly polopodzemní komory, jenž jsou chráněné před zavalením pilíři. Jeden vytvoří u vchodu do druhého lomu skalní bránu. Území je cenné i kvůli přírodovědě, jelikož je významným zimovištěm a letním shromaždištěm netopýrů. Momentálně jsou komory nepřístupné z hlediska bezpečnosti.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here