Brněnská přehrada: Příjemný výlet, který se bude líbit i dětem

0
brnenska prehrada
Zdroj foto:Dezidor, Public domain, via Wikimedia Commons                                  Brněnská přehrada a hrad Veveří

Brněnská přehrada patří bezesporu k nejvýznamnějším rekreačním oblastem města Brna. Je oblíbeným cílem k rekreaci a odpočinku. Velkým lákadlem je i pravidelná lodní doprava.

Trochu historie

Přehrada byla vybudována v letech 1936 – 1940 na řece Svratce a to z důvodu jejího nestabilního toku. Nutnost regulovat vodní stav vznikla na základě toho, že v době povodní způsobovala poměrně velké škody. Také snaha o její minimální průtok a zásobu pitné i užitkové vody pro rozrůstající se město Brno. Neopomenutelným účelem bylo i rekreační využití přehrady.

Místo pro přehradu bylo vybráno s citem ke zdejší hornaté i lesnaté krajině. Volba padla na  údolí, kde se nacházela obec Kníničky. Všech 530 obyvatel bylo vystěhováno a obec následně zatopena. Přibližně kilometr od Brněnské přehrady vznikla nová obec Kníničky.

Až do roku 1959 se přehrada, na počest zatopené obce, jmenovala Kníničská. V roce 1959 byla přejmenována na Brněnskou. Obyvatelé Brna ji však nenazvou jinak než „Prýgl“.

brno
Zdroj foto: Harold, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Rekreace a odpočinek

Část přehrady, která se nachází blíže k hrázi, má výrazně rekreační charakter než vzdálenější část. Poté, co Brno vyřešilo problém se sinicemi, je v letním období určena ke koupání. K osvěžení tu lákají velké pláže, které mají zároveň dobrý přístup do vody. Dokonce je zde i jedna nudapláž, která se nachází u přístaviště lodí na Osadě.

Rekreanti se nemusí obávat, že by zde trpěli žízní a hladem, je zde rozmístěno poměrně dost letních restaurací se zahrádkami. Na přehradě můžete vyzkoušet snad všechny druhy vodních sportů nebo si jen vypůjčit loďku či šlapadlo.

Okolní lesy přímo vybízí k pěší turistice či cyklistickým výletům, téměř všechny jsou zahrnuty do přírodního parku Podkomorské lesy.

Oblíbeným turistickým cílem je hrad Veveří, který je nedaleko Veverské Bítýšky, který je dostupný i lodní dopravou.

Také v zimním období stojí přehrada za návštěvu, pokud panuje dostatečně mrazivé období, přehrada se stává jedním obrovským kluzištěm. Kromě bruslařů zamrzlou vodní plochu využívají i běžkaři.

Na své si tu přijdou i děti, podél břehu je několik dětských hřišť.

Brněnská přehrada dosahuje délky 9,5 km.

Lodní doprava

Brněnskou přehradu brázdí „parníky“ podle stálého jízdního řádu. Svézt se můžete od dubna do října. Všechny lodě jsou na elektrický pohon a ekologické. Celá plavba má 10 zastávek, z přístaviště v Bystrci až k Veverské Bítýšce, kde se nachází oblíbený turistický cíl hrad Veveří.

Jak se k přehradě dostat

Najdete ji na severozápadě města, na území městských částí Bystrc a Kníničky. Dostat se k ní můžete například tramvajovou linkou č. 1 z Hlavního nádraží nebo linkou č. 3 a 11 z České. Cílovou stanicí je Přístaviště.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here