Beroun – město na cestě z Prahy do Plzně

0
beroun
Zdroj foto: commons.wikimedia.org

Beroun je historické město, které odpradávna leželo na strategické cestě vedoucí z Prahy do Plzně. Jeho název je odvozen z německého názvu pro italské město Verona (Bern). Dodnes můžeme v Berouně vidět staré opevnění včetně dvou zachovalých bran, které se jmenují jak jinak než Pražská a Plzeňská.

Památky v Berouně

Kromě starého opevnění můžete v Berouně spatřit kostel svatého Jakuba, který najdete na Husově náměstí. Kostel je původně gotický, barokní vzhled získal až přestavbou v 18. století. Na druhém konci náměstí stojí radnice, která má novobarokní úpravu. Na tomtéž náměstí se nachází i věhlasná Duslova vila (dům podnikatele Martina Dusla, který si nechal vystavět kolem roku 1908 v novorenesančním stylu). Dnes zde můžete navštívit Městskou galerii.

beroun z tetina
Zdroj foto: Ondrej.konicek at Czech Wikipedia, Public domain, via Wikimedia Commons    Pohled z Tetína na Beroun

Výlety po okolí

Beroun je nejčastěji brán jako východisko pro cesty po okolní přírodě. Z Berouna se totiž můžete vypravit na Karlštejn, do Svatého Jana pod Skalou, do Koněpruských jeskyní i do Tetína. Všechny trasy se dají projít pěšky a místní příroda je zatím neponičená turisty a zejména na jaře a v létě velmi příjemná.

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here

CAPTCHA