Hledáte zajímavý tip na výlet, který vám nabídne množství nevšedních cestovatelských příležitostí i výletních zážitků? Ve švýcarské Basileji se stýkají hned tři různé kultury, takže si tu určitě přijdete na své. Basilej je ráj kultury i ideální místo pro milovníky šperků a hodinek.
Jde o krásné malebné město, zasazené do romantické krajiny severozápadního Švýcarska. Do karet mu hraje i jeho zvláštní umístění. Leží totiž u samých hranic, takž víceméně sousedí i s Francií a Německem.
Nikde jinde ve Švýcarsku se jednotlivé zahraniční kultury nemísí tak, jako právě tady. Mimochodem jde zároveň o druhé největší město Švýcarska (a hlavní město polokantonu Basilej) a aby toho nebylo málo, tak tomuto městu náleží i statut největšího přístavního města. Díky němu má Švýcarské vnitrozemí plnohodnotné spojení se Severním mořem.
LSD, Federer a další zajímavosti Basileje
Možná jste si až doteď mysleli, že LSD jako oblíbená taneční droga vzniklo v některé pokoutné drogové varně. Ale to je velký omyl. V Basileji totiž najdete velkou koncentraci chemického a farmaceutického průmyslu, a právě v jedné z jeho laboratoří se během nepovedeného pokusu povedlo LSD připravit.
Je zajímavé, že navzdory tomu, je řeka Rýn, protékající Basilejí, opravdu čistá a průzračná. Přímo láká k projížďce na lodičkách. A další zajímavost? V Basileji se narodila světová tenisová jednička Roger Federer. On dodnes své rodiště významně finančně podporuje a mluví o něm jako o jednom z nejkrásnějších měst na zemi. A není sám. Mezi další významné rodáky patří třeba i Erasmus Rotterdamský nebo Friedrich Nietzsche.
Basilej jako ideální tip na víkend
Jde o poměrně malé město se 175 tisíci obyvateli. I kdybyste ho celé chtěli prochodit pěšky, měli byste za víkend odbyto. Ale šlo by rozhodně o pěknou procházku. Ale využít můžete i místní MHD. Jezdí spolehlivě a není příliš drahé.
A jak se do Basileje dostat? Doporučujeme zakoupit si letenku a z Prahy budete za hodinu a půl na místě. Kdybyste tutéž cestu chtěli absolvovat letadlem, trvalo by vám to i s nutnou přestávkou asi sedm hodin.
A potěší vás i ceny ubytování. Přespání i se snídaní lze sehnat už okolo 1 200 za osobu. Domluvíte se německy nebo anglicky a ceny se všeobecně blíží nejvíce těm německým či rakouským. Platí se švýcarským frankem.
Kam na výlet v Basileji? Do zoo i na mezinárodní veletrh
Až se budete chtít ve městě zorientovat, nebuďte překvapeni, že je Rýnem rozděleno na dvě poloviny – Velkou a Malou Basilej. Navzájem je propojuje šest půvabných mostů a pokud budete chtít zamířit do historického centra, musíte se vydat na levý břeh Rýna.
Symbolem města je bazilišek (odtud ostatně pochází i název Basilej) a fontány s tímto motivem zdobí celé město. Někteří turisté proto procházejí křivolakými uličkami křížem krážem a snaží se jich vyfotit co nejvíce. A kam dál? Určitě do jedné z nejvýznamnějších zoologických zahrad na světě – ZOO Basel. Může se chlubit mnoha úspěchy při rozmnožování ohrožených druhů zvířat.
Vyplatí se také pohlídat si zajímavé akce a veletrhy. Například v červnu město rozzáří Art Basel – veletrh zobrazující současné umění. Veletrh Baselworld pak potěší všechny milovníky šperků a luxusních hodinek a karneval Basel Fasnacht trvá rovných 72 hodin a jde o největší karneval v zemi.
Za Erasmem Rotterdamským nebo Tinguelim
Symbolem Basileje je obrovská velkolepá katedrála, vybudovaná z červeného pískovce. Její věže se nad Basilejí tyčí do výšky šedesáti metrů. Vejdete-li dovnitř, můžete navštívit i hrobku slavného Erasma Rotterdamského. A hned kousek od ní najdete asi nejfotografovanější monument města – vstupní bránu Spaletor. Stojí na konci ulice Augustinergasse, kterou lemují opravdu krásně zachovalé domy ze 14. a 15. století. Možná si budete připadat tak trochu jako v Telči. Jde o zajímavý kontrast k jinak vcelku modernímu městu.
A ještě o pár kroků dál vám své brány otevře basilejská univerzita a především její volně přístupná botanická zahrada. A pokud ještě nemáte vší té červené dost, potěší vás i stará radnice Basel Rathaus, na jejíž výstavbu byl použit červený pískovec. Na náměstí Marktplatz, kde radnice stojí, se pravidelně pořádají i zeleninové a květinové trhy. Rozhodně jde o další zajímavý zážitek, který by nebylo dobré si nechat ujít. Pokud máte ubytování v apartmánu s vlastní kuchyňkou, neexistuje lepší místo, kde si nakupit ideální a především vždy čerstvé suroviny.
A co basilejský pan Tingueli? Ten má ve městě svou fontánu i muzeum. U fontány se zasmějete, čekají vás totiž prapodivné pohyblivé figury vydávající mnohdy nečekané zvuky. A stejně volně pojaté je i Tingueliho muzeum. Mimochodem pokud si chcete z Basileje odvézt nějaký opravdu autentický suvenýr, najdete ho určitě právě tady. Bohužel má souvenir shop stejnou otevírací dobu jako muzeum samotné, dovnitř se však dostanete i bez vstupenky.
Basilej a jeho muzea
Na druhou stranu, pokud po muzeích chodíte rádi, pak vám na návštěvu těch basilejských jeden víkend určit stačit nebude. Najdete jich tu totiž asi 40. Obdivovat tu lze panenky, hudební nástroje, umění, architekturu nebo třeba papír. Třeba v muzeu Papiermühe si můžete svůj vlastní ruční papír i vyrobit. A rozhodně se o něm nezmiňujeme náhodou. Nedávno totiž obdrželo titul nejlepšího muzea v Evropě!
Muzea, katedrála, zeleninové a květinové trhy, historické centrum, nevšední humor – zkrátka a dobře, Basilej rozhodně stojí za návštěvu. A určitě si ji zamilujete.