Austrálie

Austrálie má mezi ostatními světadíly nejméně 2 prvenství: jednak je nejmenším světadílem a za druhé je jedním jediným státem. Kromě toho Austrálii řadíme do Commonwealthu, jehož hlavou je anglická královna. Austrálie vám však nabídne ještě mnoho dalších překvapení.

klokani-australie
Klokani, Austrálie. Zdroj foto: Envato

Vnitřní dělení Austrálie

Ačkoliv se navenek jedná o jeden stát, můžeme Austrálii rozdělit na 6 spolkových států: Jižní Austrálie, Západní Austrálie Nový Jižní Wales, Queensland, Tasmánie a Victoria; dále na 3 federální teritoria: Severní teritorium, Teritorium hlavního města, Teritorium Jervisova zátoka; a ještě na 6 zámořských území: Norfolk, Vánoční ostrov, Kokosové ostrovy, Ostrovy Korálového moře, Heardův a McDonaldovy ostrovy a Ashmorův a Cartierův ostrov.

Další důležité údaje

Nejvyšší hora Austrálie se jmenuje Mt Kosciusco a měří 2228 m n. m. Nejdelší řekou tohoto kontinentu je Murray, která je dlouhá 2589 km. A největším jezerem je Eyrovo jezero s rozlohou 9583 km2.

Památky v Austrálii

Ačkoliv se jedná o poměrně malý světadíl, památek zde najdeme překvapivě mnoho.

Sydney

Navštívíte-li největší město Austrálie, určitě nepřehlédnete budovu Opery, která byla navržena dánským architektem Jornem Utzonem již v roce 1956. Budova je světoznámá hlavně díky specifickým bílým střechám z keramických dlaždic. Rozkládá se na celkové ploše 1,8 hektarů a obsahuje 5 sálů, výstavní síň, nahrávací studio a několik restaurací. Navíc se zde – konkrétně v koncertním sále – nacházejí největší mechanické varhany na světě. Budova je zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO.

sydney-australie
Sydney, Austrálie. Zdroj foto: Envato

Video:

Melbourne

I ve druhém největším městě najdeme zajímavé památky. Asi nejznámější je Královská výstavní budova. Je zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Byla postavena v roce 1880 v klasicistním stylu inspirovaném italskou, francouzskou i německou architektonickou školou a sloužila poprvé jako hostitel Světové výstavy v roce 1881. Vzdáleně může připomínat náš Veletržní palác na Výstavišti v Praze. Výstavy se zde však konají dodnes.

Druhou památkou Melbourne jsou zahrady Carlton, které se rozkládají okolo Královské výstavní budovy. Kromě výstavní budovy v nich najdete ještě Melbournské muzeum a kino. Zahrady jsou vystavěny ve viktoriánském stylu, a tak se zde střídají vysoké stromy evropského i australského původu (duby, buky, blahočety, cedry, fíkovníky), s květinovými záhony, fontánami, jezírky, ale najdete tu i tenisové kurty či dětská hřiště. Doporučujeme si vyhradit na jejich návštěvu dost času.

melbourne
Melbourne, Austrálie. Zdroj foto: Envato

Video:

Národní přírodní parky Austrálie

Přírodní krásy Austrálie nemusíte obdivovat jen v přírodních parcích, ale doslova všude. Mnoho ekosystému bylo bohužel zničeno loňskými požáry a nedávnými záplavami. Ale stále je co obdivovat a sama příroda se stále obnovuje.

Tasmánská divočina

Tasmánskou divočinou se souhrnně nazývá 6 parků a 2 rezervace na území ostrova Tasmánie. Tyto přírodní parky a rezervace zabírají dokonce 20 % celého ostrova. Zajímavé je, že tu najdete jak mírné deštné pralesy (možná poslední na světě), tak třeba vápencové jeskyně, v nichž se zachovaly pozůstatky nejstaršího zdejšího osídlení staré přes 20 000 let. Kromě toho zde uvidíte krásné čisté jezero Dove, hory Cradle Mountain a Mt Anne nebo menší, ale úchvatné Nellsonovy vodopády.

tasmanie
Tasmánie. Zdroj foto: Envato

Velký bariérový útes

Velký bariérový útes je největším korálovým útesem na světě a je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO. Má délku cca 2000 km a spadá do něj asi 600 ostrovů. Bohužel dnes je i tento přírodní útvar je ohrožen kvůli globálnímu oteplování, kdy dochází k vybělením útesů, a také v důsledku nešetrného přístupu turistů a potápěčů.

velky-barierovy-utes-australie
Velký bariérový útes, Austrálie. Zdroj foto: Envato

Národní park Kakadu

Tento národní park naleznete v Severním teritoriu. Byl vyhlášen v roce 1981 a hned téhož roku také zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Pokrývá úctyhodnou plochu téměř 20 000 km2. Najdete tady vodopády Jim Jim, zajímavé geologické útvary, spoustu rostlinných i živočišných druhů a skalní malby staré přes 40 000 let, které dokazují dávný výskyt osídlení v těchto končinách.

Pláže v Austrálii

Pláž Bondi

Bondi Beach je nejoblíbenější mezi turisty a nachází se v Sydney, na jejím východním pobřeží. Měří asi kilometr a je spíše klidná. Turistů je tu ale dost. Užijete si tu dovolenou s dětmi, ale velké vlny jsou vhodné i pro surfing. Romantické koupání si můžete dopřát po setmění.

bondi-beach-australie
Pláž Bondi, Austrálie. Zdroj foto: Envato

Manly Beach

Manly Beach je další pláží v Sydney, kde se můžete naučit surfovat. Konají se zde i závody v této disciplíně. Ale užijete si to tady, i pokud se chcete jen koupat, opalovat a dát si lehký oběd v restauraci nebo kávu v kavárně.

Squeeky Beach

Pláž se nachází ve Victorii a najdete zde jemný písek, ale i velké kameny, kterými je pláž ohraničena. Na kamenech můžete odpočívat, ale i jíst zásoby z přineseného piknikového koše. Je to tu klidné, mírné a vhodné pro rodiny s dětmi.

 

Další články o Austrálii

Přidejte si Vyslapy.cz na Seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Oblíbené články

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?