Zajímavou zemí východní Evropy je bezesporu Rumunsko. Ačkoliv se jedná o stát s pověstí chudší a zaostalé země, přírodu může nabídnout prvotřídní. A konec konců ani jiné památky tu nejsou zastoupeny v nijak malé míře.
Základní informace
Rumunsko má rozlohu 238 391 km2. Počet obyvatel se blíží ke 20 milionům. Hustota zalidnění je 82 obyv./km2. Oficiálním jazykem je rumunština (románský jazyk se slovanskými prvky), v některých regionech se mluví německy a maďarsky. Národnostní složení odpovídá rozložení jazyků – 85 % jsou Rumuni, dalšími skupinami jsou Maďaři, Němci, Romové a Ukrajinci. Z náboženství převažuje pravoslavné křesťanství, následuje evangelické a římskokatolické. Měnou je rumunské leu, země je členským státem EU.
Bukurešť
Hlavním městem Rumunska je Bukurešť. Je zároveň i největším městem státu. Leží na řece Dambovita, což způsobuje jeho pestrost co do reliéfu. Památky se dotýkají všech historických období, město bylo samostatným centrem rumunského státu již v 15. století, pak ale zažilo turecký vpád, nadvládu Habsburků a samozřejmě i socialistický blok. Zajímavé je určitě metro, které má dokonce 4 linky, a kromě toho ještě 2 linky tzv. lehkého metra. Za památkami se vypravte do centra města. Jednou z dominant města je Vítězný oblouk (Arcul de Triumf), který je – jak správně tušíte – inspirován pařížským Vítězným obloukem. Rumunské Athenaeum je symbolem rumunské kultury, postaveným v 19. století. Mnoho památek je i moderních – Palác Parlamentu postavený za Ceausesca nebo Památník znovuzrození připomínající oběti revoluce z roku 1989.
V Bukurešti se konají také mnohé festivaly, jedním z nich je i velmi známý a populární Mezinárodní filmový festival v Bukurešti.
Constanca
Nejstarším rumunským městem je Constanca, jejíž počátky jsou datovány už do 6. století. Jeho zakladateli byli tedy Římané a město bylo pojmenováno na počest Constancie, sestry Konstantina Velikého. Dodnes tu můžete obdivovat pozůstatky římské architektury. A navštívit můžete i archeologické muzeum. Dějiny sem zavedly i Janovany a ti zde postavili Janovský maják na přelomu 13. a 14. století. Zajímavá je katedrála Petra a Pavla – ta však byla za druhé světové války vybombardována, po válce ovšem znovu rekonstruována. Krásná, ale od roku 2000 opuštěná je budova Kasina, vystavěná v secesním slohu a postavená na břehu Černého moře.
Temešvár
Další město, se kterým se historie nemazlila, neboť bylo dobyto Mongoly, Turky i Habsburky a na konci socialistické éry zde začala revoluce, je Temešvár. Památky jsou tu ale monumentální, stačí se podívat na chrám Tří hierarchů – chrám rumunské pravoslavné církve zasvěcený Basileovi Velikému, Řehoři Naziánskému a Janu Zlatoústému; nejkrásnější a široko daleko viditelné jsou jeho věže – je jich 11 a nejvyšší dosahuje 90 metrů. Katedrála svatého Jiří je naopak sídlem římskokatolické církve ve městě. Je barokní a byla vystavěna po skončení osmanské nadvlády v 18. století.
Z měst hurá do přírody, která je v Rumunsku opravdu úchvatná!
Lesní železnice Viseu de Sus
Jestli se vám líbilo v hlavním městě, kde je spousta relativně moderních dopravních prostředků, pak zkuste na oplátku navštívit lesní železnici, kde se svezete parní lokomotivou – já vím, u nás takové kratochvíle také existují, ale tato vás proveze panenskými lesy a panoramaty kolem říčky Vaser. Dříve se tyto železnice používaly ke svážení pokácených stromů…
Sureanu
Pohoří Sureanu je vápencové krasové pohoří ze všech světových stran obklopené řekami, s vnitřními jezery, jeskyněmi a vodopády. Ačkoliv nepatří k nejvýznamnějším turistickým oblastem, doporučujeme jej určitě navštívit. Průchozí jeskyně je například Bolii, další jeskyní je Cioclovina, pod níž se nacházejí také vodopády. V komplexu pohoří rovněž leží starobylé dácké město s názvem Sarmigezetuza Regia, opevněné město, které bývá někdy nazýváno rumunským Machu Picchu. Město bylo dobyto Římany kolem roku 100 n. l. Dnes je město je zapsáno na Seznamu UNESCO.
Kluž (Kluj)
V Sedmihradsku neboli Transylvánii je rozkládá oblast Kluž. Zde můžete najít jak přírodní, tak kulturní zajímavosti. Hlavní město oblasti se jmenuje Kluj-Napoca a jedná se opět o město, kde nejprve sídlili Dákové, potom Římané a pak se stalo součástí Uher. Dnes se zde nachází vysoké školy, univerzita, muzea, kostely, a také průmyslové závody (vyrábí se zde porcelán, boty a pivo). Kolem města se ale rozkládá nádherná příroda – přírodní park se skalnatými útvary, soutěskami, horami i jezery, v lesích jsou schované kláštery, v nichž měli mniši naprostý klid, ale také vesničky, kde jako by se zastavil čas – ocitnete se téměř v 19. století.
Hrad Hunedoara
Tento hrad – známý též jako Hunyadiho hrad nebo Korvínův hrad – je největším hradem v Rumunsku, jedním z největších v Evropě a nachází se také v Sedmihradsku. Jedná se o goticko-renesanční hrad s obrovským hradním příkopem, díky tomu nebyl nikdy dobyt. Dodnes se zachovaly nádherné vitráže v oknech, sály, obranné věže i nádvoří. Legendy vypráví, že tady žil (nebo byl alespoň vězněn) hrabě Drákula, ale ten zcela jistě nežil v Sedmihradsku, ale v sousedním Valašsku.
Delta Dunaje
Nejzachovalejší delta řeky v Evropě je bezesporu delta Dunaje. Najdete zde mokřady a lužní lesy. Dodnes tu hnízdí vodní ptáci (ibis hnědý, kormoráni, pelikáni), další vodní živočichové (vydra, norek), vyskytují se endemické rostliny i endemičtí živočichové. Vy se můžete do delty podívat na pronajaté lodi a vyplout třeba z Tulcey nebo Izmajlu. Ovšem pozor, celá oblast je národním parkem a všechna příroda je chráněná.