Kde se nachází Sagada? Čím se pyšní, oslní a zaujme? Oblast, jejíž centrem je stejnojmenné město. Proč ze zdejší mystické pohřební atmosféry mrazí? Místo je totiž proslulé rakvemi zavěšenými ve skalách.
Sagada – oblast i horské městečko
Sagada se nachází necelých 300 km severně od Manily. Oblast, jejíž centrem je stejnojmenné městečko Sagada čítající něco málo přes 10 000 obyvatel, leží ve výšce 1500 metrů nad mořem. Sagada rozprostírající se na největším filipínském ostrově Luzon je doslova turistickým magnetem. Přitahuje návštěvníky z celého světa. V tomto horském městečku čas plyne pomaleji, nikam se nespěchá.
Ráj pro turisty a dobrodruhy
Nespoutané vodopády, tajemné jeskyně, krása zdejší přírody. To vše najdete v oblasti Sagada nacházející se uprostřed severní části Luzonu. Na své si zde přijdou milovníci přírody. Ideální místo pro relax pro vaši duši i tělo. Zde nevládne noční život, hudba v barech, klubech nevyhrává do noci a o to právě větší klid tu naleznete. Můžete zde objevovat úžasnou filipínskou přírodu, užít si koupání v okolí vodopádů, hikování po hřebenech zdejších hor.
Rovněž je možné objevovat dobrodružství při putování chodbami uvnitř jeskyně Sumaging, která si vysloužila název Velká jeskyně. Její velké podzemní komory jsou domovem bizarních skalních formací, jež celá staletí do vápence sochala říčka, která celým podzemním systémem protéká. Podivné útvary nesou neméně zvláštní názvy, které jsou mnohdy odvozené od svého vzhledu, se nacházejí hluboko v útrobách této jeskyně. A tak zde po překonání místa obývaného netopýry, několika malých vodopádů a slanění ještě do větší hloubky je možné pozorovat v temném podzemí takové formace jako Čokoládový dort, Želva, Králova záclona, Královna a dítě apod.
Přestože lze období od března do května považovat zde za turistickou sezónu, kdy sem zavítá nejvíce návštěvníků, tak naopak mimo sezónu tu zdaleka není tolik rušno a je mnohem větší šance získat kus zdejšího přírodního ráje pro sebe. Pro ty, kdo si chtějí užít opravdu pořádný relax, tak ty zajisté potěší táborák pod otevřeným nebem. A nejen kuřáci si jistě užijí výšlap na Marlboro Mountains. Díky výšlapu si tak všichni krásně protáhnou plíce a to přeci jen zdravějším způsobem.
Pozoruhodná tradice, která je turistickou atrakcí
Hlavní atrakcí pro turisty a to, čím je filipínská Sagada proslulá, je zdejší bizarní způsob pohřbívání, tj. visící rakve zavěšené na útesu. Některé rakve jsou stovky let staré a jiné naopak přibyly v nedávné historii. Novější rakve je poznat na první pohled, tvarem se neliší od těch, které jsou používané například v Evropě. Nejstarší rakve bývaly vydlabané do kmenu stromů.
Filipínská Sagada je tak místem, kde je stále možné zahlédnout rituální pohřbívání z dob dávno minulých. Turisté při prohlídce rozsáhlého jeskynního komplexu si tak mohou prohlédnout stovky rakví zavěšených na okolních skalách. Obyvatelé Sagady nepatří mezi ty, kteří pohřbívají zesnulé do země, ale naopak je právě po staletí snaží uložit v rakvích co nejblíže k nebesům. A kromě toho je prý také straší myšlenka, že by jejich těla tlela v hlíně či je sežrali toulaví psi.
Odhaduje se, že nejstarší rakev je zhruba více jak 500 let stará. Řada rakví nese kresbu v podobě ještěrky, která je místním symbolem plodnosti a dlouhověkosti. Praví se, že nejvýše bývají zavěšené rakve těch osob, které se těšili největší úctě. Do rakví se umísťovali pouze lidé, kteří zemřeli přirozenou cestou. Místní věří, že pokud do rakve uloží člověka, který zemřel na nějakou nemoc, tak to příbuzným přinese smůlu.
Jen tak pro zajímavost, zde si dokonce budoucí nebožtíci vyrábějí rakve vlastníma rukama. Když cítí, že se blíží už „jejich čas“, pustí se do výroby rakve. Jsou vyráběny tradičně o něco menší, než je tělo nebožtíka. Zesnulí jsou do rakve uloženi v embryonální poloze, aby zemi opustili stejným způsobem, jakým na něj přišli. Mrtvým jsou i tak lámány kosti, aby se do menší rakve vůbec vešli.
Smutné je, že spolu s přibývajícími návštěvníky razantně ubývá kostí v zavěšených rakvích. Podle zdejších průvodců je to tím, že někteří turisté si je odvážejí coby suvenýr. Rovněž panuje podezření, že jsou kradeny za účelem využití v černé magii.
Zdroj informací:
enigmaplus.cz/lokalita/filipiny/
cestovinky.cz/clanek/rakve-na-lanech-skale-takhle-se-pohrbiva-na-filipinach