Záhadné brněnské vodojemy, které vzbuzují zájem u filmařů, jsou zpřístupněné veřejnosti. Co čeká návštěvníky? Jaké jsou další plány a výhledy do budoucna? Na co je možné se těšit? Jak působí a co evokuje tajemná atmosféra? Proč zdejší prostředí připomíná jak fiktivní školu čarodějnického učně Harryho Pottera?
Čtveřice unikátních brněnských vodojemů
Brněnské vodojemy pod Žlutým kopcem jsou unikátem. Historie vodojemů sahá až do 19. století. Město Brno využívalo po staletí vodu z řeky Svratky a i přes rozšíření vodovodu v roce 1853 brzy přestalo množství a kvalita dodávané vody stačit. V roce 1863 tak byla vypsána soutěž na výstavbu vodojemu. Z několika nabídek se přijalo nejvýhodnější řešení. A tak v roce 1869 začala stavba úpravny podzemního vodovodního komplexu podle projektu londýnského stavitele Thomase Docwry.
Stavba, která se obešla v roce 1869 bez oceli, dřeva či železobetonu, což si žádalo nutnost různých zaklenutí, tj. velmi působivý dojem podzemního labyrintu. Nepropustnost cihlového vodojemu byla podpořena obalem z jílu. Stavba úpravny vodovodního komplexu na Žlutém kopci v Brně byla dokončena v roce 1872. Na přelomu 19. a 20. století byly brněnské vodojemy doplněny o dvě betonové nádrže a celkem tak měly objem více jak 20 tisíc kubických metrů.
Chodby podzemního labyrintu se táhnou až do výšky 15 metrů. Činnost vodojemů byla ukončena v roce 1997, kdy došlo k odstavení. Vodojem zůstal zakonzervován, zel prázdnotou. To se ovšem změnilo. Jak? A proč?
Neopakovatelná atmosféra při osobní návštěvě
Město Brno se rozhodlo upravit vstup vodojemů tak, aby byly přístupné veřejnosti. Vybudovaný vstup vede do nejstarší a nejmenší z nich, tj. cihlové nádrže z roku 1870 s přibližnou rozlohou 45×45 metrů a s výškou okolo 6,5 metru. Druhý cihlový vodojem je větší, měří zhruba 40×70 metrů a dosahuje výšky okolo 7 metrů. Zkrátka každý z vodojemů je jiný a zcela unikátní. Jako například cihlový, jenž je zpřístupněný v omezeném režimu už nyní, tak do betonového a druhého cihlového s rovnou podlahou se teprve musí vstupy pro veřejnost vybudovat.
Podzemí s úchvatnými stropy a tajuplnou atmosférou
Jak je již výše uvedeno, stavbaři nepoužili ocel, dřevo ani železobeton. A tak výsledkem jsou klenuté prostory z cihel s jílovým obalem, které jsou působivým labyrintem. Díky tomu dochází k přirovnání k istanbulským cisternám Yerebatan. Místo připomínající podzemní chrám. Podzemí s úchvatnými stropy má tajuplnou atmosféru a tak mnohým místy evokuje fiktivní školu čarodějnického učně Harryho Pottera.
Do útrob vodojemu pod Žlutým kopcem v Brně vedou dvoukřídlá vrata, které nechala zdejší radnice vybudovat poté, co historická stavba získala ochranu technické kulturní památky. Na návštěvníky po provedení rezervace, zakoupení vstupenek čeká spoře osvětlená cesta a několik tajuplných zákoutí. Nutno zmínit, že vstup z důvodu bezpečnosti, je umožněn osobám starším 18 let.
Jaké jsou plány a bude se zde natáčet Spiderman?
O unikátní prostor brněnských vodojemů projevila zájem řada filmařů, včetně těch hollywoodských. Jednalo se o tvůrce filmu Spiderman III. Očekává se taktéž velký zájem ze strany veřejnosti v rámci prohlédnutí tohoto jedinečného místa. A tak se není čemu divit, že jsou zde další plány, na kterých se pracuje.
V plánu je jednak zpřístupnění dalších částí komplexu, rovněž i využití pro filmaře. Prostor nad vodojemy chtějí představitelé města osadit lavičkami a mobiliářem, kdy by se tak prostor nad nimi proměnil v takový menší působivý park.