Ne, dnes vás nechceme nalákat na plavbu půvabnými vodními kanály, ani vám nebudeme jmenovat ty nejromantičtější restaurace a kavárny ve městě. Místo tohoto vám přestavíme dva nejkrásnější benátské ostrovy Murano a Burano.
Zatímco na Muranu se dodnes koncentrují umělečtí skláři, Burano vám k obdivování nabídne doslova moře barevných domků. Na oba vás doveze vodní autobus vaporetto a skutečně se tu máte na co těšit.
Murano a jeho sklářská minulost
Vlastně nejde o jeden velký ostrov, ale spíše o změť ostrovů a ostrůvků, navzájem propojených mosty. Leží v laguně přímo u Jadranského moře a od Benátek je to sem pouhých 1,5 kilometru. Není tedy divu, že mnozí Murano považují přímo za část města.
V 15. a 16. století tu sídlili nejvyhlášenější skláři Evropy, ale i dnes sem stará umělecká tradice láká množství návštěvníků. Stále tu najdete řadu sklářských dílen i obchodů, prodávajících unikátní výrobky z tohoto materiálu. A pokud vás zajímá především staré sklo, určitě si nenechte ujít sbírky v Museo del Vetro v Palazzo Giustinian. Ještě na začátku 19. století patřila tato stavba biskupům z Torcella, později ji dostal do rukou benátský patriarchát. A právě od něj ho Murano koupilo. Samotné muzeum bylo založeno v roce 1861 a najdete ho ve velké centrální místnosti, nacházející se v prvním poschodí.
Nejcennějším exponátem je svatební číše z modrého skla, pocházející z 15. století, kterou zdobil známý sklářský mistr Angel Barovier. A z největších architektonických pokladů ostrova zase musíme jmenovat překrásnou baziliku vystavěnou v románském stylu – Basilicata dei Santi Maria e Donato. Chlubit se může dokonce i apsidou a pochází z 12. století.
Burano vděčí za svůj vzhled manželkám námořníků
Opět by bylo chybou označovat Burano za jeden ostrov. Ve skutečnosti jde o čtyři ostrovy, které navzájem propojují kamenné mosty. Už na dálku vás upoutá svou pestrostí, kterou se odlišuje od všech dalších ostrovů v laguně. Za jeho pestrost prý mohou ženy námořníků, které své domy vyzdobily, aby jejich manželé snáze našli cestu domů.
Burano už leží od Benátek o něco dál. Musíte překonat celých 7 kilometrů. Ale když nasednete v centru Benátek na vaporetto, dostanete se sem asi za 40 minut.
Ale nejsou to jen pestrobarevné domky, které vás na Buranu přivítají s otevřenou náručí. Čeká tu na vás spousta kaváren, následujících cukrářskou tradici i množství rybářských loděk, z nichž můžete za malý poplatek pozorovat krajinu okolo sebe. Dříve bylo Burano proslulé i krajkářskou tradicí, dnes jde však spíše o upadající směr. Největší rozkvět zažilo toto řemeslo v 16. století. Zdejší krajka byla tak jemná, že dostala přezdívku „punto in aria“ což bychom volně přeložili jako „očka ve vzduchu“. Dnes už se však tomuto tradičním řemeslu věnuje jen několik málo starších žen a v dohledné době tedy pravděpodobně vymizí úplně. Jde o proceduru velmi náročnou a finální výrobky jsou tak drahé, že si je jako suvenýr koupí opravdu jen ten nejbohatší turista.
Abyste se pokochali bývalou slávou krajkářského Burana, zamiřte do Muzea krajek. Nemusíte se bát, čeká na vás úvodní naučné video v angličtině. Sbírka krajek je pak chronologicky uspořádaná. Nejstarší exponáty pocházejí ze 16. století, ty nejnovější pak ze století dvacátého.
Mezi další zajímavé památky patří také kostel svatého Martina ze 16. století, který se může pyšnit zvonicí a obrazem od slavného malíře Gianbattisty Tiepola a samozřejmě kaplička Oratorio di Santa Barbara.
A kdybyste ještě neměli výletování dost, navštivte také nedaleký ostrov Torcello. Dodnes tu panuje klid, který svého času oceňoval i Ernest Hemingway, který tu nějakou dobu pobýval a tvořil.
Zdroj informací: www.magazyn.travelist.pl, www.podroze.onet.pl