Velké Meziříčí: Co vše na vás čeká v jednom z významných měst? A kde se vůbec nachází a proč si udělat čas na návštěvu? Jaká nabídka je tu připravena pro návštěvníky v podobě klasického i netypického menu?
Město leží na soutoku řek Balinky a Oslavy, v těsné blízkosti všem dobře známé dálnice D1, konkrétně mezi Prahou a Brnem, cca 145 km od Prahy. V roce 1990 bylo území historického jádra prohlášeno památnou zónou.
Ve městě se nachází řada význačných památek, ať už se jedná o takové ty „klasické“ v podobě zámku, muzea či významné a méně obvyklé, které nemáte možnost navštívit a vidět v každém městě, jako je bývalá katovna, rozmístění památkově chráněných soch po městě.
Sochy prošlé restaurátorským zásahem
Ve městě můžete spatřit památkově chráněné sochy. Na náměstí na kašně je umístěna litinová socha sv. Floriána, která byla vyrobena v roce 1890 v Blansku. Na žulovém sloupu s balustrádou stojí socha sv. Jana Nepomuckého. Další sochy jsou rozmístěné různě po městě, které jsou dílem barokního sochaře Alexandra Jelínka, jenž žil ve Velkém Meziříčí v 18. století. Konkrétně jde o sochu sv. Václava, sv. Jana Nepomuckého a Mariánský sloup na Hornoměstské ulici, dále socha sv. Josefa nacházející se na křižovatce ulic Sokolovská a Nad sv. Josefem. Socha poručíka Miroslava Skrbka, která připomíná druhou světovou válku je dílem Jiřího Marka. Spatřit další zajímavé sochy je možné také na starém a novém hřbitově.
Bývalá katovna
Město si půjčovalo kata z nedaleké Jihlavy. Bylo tomu tak až do roku 1555. Důvod byl prostý, zkrátka byl nedostatek lidí vykonávající profesi popravčího. V té době kat žil za hradbami města, konkrétně u řeky Oslavy, kde dnes se nachází žlutý barokní dům. Jde o bývalou katovnu, kde bydlel městský kat. Dnešní podoba domu odpovídá stavu z 18. století. Popraviště se nacházelo východně od města na místě zvaném „Na Spravedlnosti“. Poslední zdejší poprava byla vykonána v roce 1730.
Zámek a regionální muzeum v jednom
Zámek Velké Meziříčí vznikl z původního hradu. Po přestavbě na renesanční zámek získal svou aktuální podobu ve stylu novogotiky. Stalo se tak koncem 19. století. Zámek je soukromým majetkem a část prostor náleží pro využívání muzea. Jen tak pro zajímavost, kdysi zde fungovala i porodnice. Prostorný areál, hradby i park jsou na seznamu kulturních památek od roku 1958.
V roce 1909 byli na zámku při příležitosti konání vojenských manévrů ubytovaní císař František Josef I., Vilém II. a František Ferdinand d´Este. A právě jednou z atraktivit lákající návštěvníky je i kapesník s krví právě Františka Ferdinanda d´Este.
Muzeum Velké Meziříčí vzniklo v roce 1893 coby regionální muzeum. A co tu je přichystáno pro návštěvníky? Kromě exponátů v podobě historických a přírodovědných sbírek, se muzeum specializuje na oddělení pozemních komunikací, ty jsou zde představeny prostřednictvím modelů mostů. Mezi jedinečné klenoty patří soubor kubistického nábytku. Prohlídka zámku čítá zámecké salony s připomínkou císařských machinací ve Velkém Meziříčí.
Zámeckou budovu obklopuje rozsáhlý park, který je volně přístupný, jenž přetíná dálniční most Vysočina. Jedná se o nejvyšší a druhý nejdelší most na dálnici D1 a je současně jedinečnou stavbou konstrukce předsunutou metodou bez pomocného lešení. Poblíž něj se nachází dřevěný krytý most, který byl původně umístěn v Krásněvsi
Kde se pivo vaří…
No však to známe všichni. Mezi zdejší poklady patří bývalý městský pivovar ze 16. století Obecník a renesanční budova bývalého luteránského gymnázia, která byla postavena v roce 1578 a bez souhlasu císaře Rudolfa II. byla založena Alenou Berkovou Meziříčskou z Lomnice. V této budově se dnes nachází městská knihovna.