Zachráněné hrady v ČR: Rozpadly by se, kdyby se jejich obnovy neujala místní občanská sdružení nebo jiní dobrovolníci. Nabízíme vám výběr těch nejkrásnějších hradů, z nichž by výhled na půvabnou podzimní krajinu jednoduše nebyl možný bez spousty úsilí a lidské práce.
O většině z nich jste nejspíš něco podobného ani netušili. Svým vstupným tak podpoříte dobrou věc a přispějete k zachování architektonické a historické rozmanitosti skutečně na 100 %.
Vítkův Hrádek na Šumavě
Jde o nejvýše položený hrad v Čechách, tedy vlastně spíše zříceninu. Leží ve výšce 1 053 metrů nad mořem. Je opravdu starobylý, byl založen už ve 13. století, a to Vítkem z Krumlova. Měl sloužit jako nové správní středisko celé oblasti. Později tu sídlili Rožmberkové.
Je vidět z daleka a přitahuje oči návštěvníků i teď, když se změnil v prakticky rozpadající se ruinu. Dominuje zalesněnému hřebeni a stal se inspirací pro mnoho umělců. Pokud jste někdy četli poému Pod Vítkovým kamenem od Adolfa Hejduka nebo se dojímali nad dějem románu Vítek od Adalberta Stiftera, pak věze, že se odehrávají právě tady.
Vítkův Hrádek na Šumavě nabízí zejména nádherné výhledy po okolí. Za dobré počasí odtud spatříte dokonce i panorama rakouských Alp, ale nahlédnete samozřejmě i do českého vnitrozemí. Dnes je hrad přístupný veřejnosti díky péči místního občanského sdružení. Otevřeno je každý den od 10:00 do 16:00 (v sezóně do 17-18 :00). za vstup zaplatíte pouhých 60 Kč (30 Kč v případě dětí) a prohlídku v celé kráse si vychutnáte asi za jednu a půl hodiny.
Cimburk nabídne krásné výhledy na Chřiby
V době své největší slávy byl jedním z nejkrásnějším moravských hradů, od 18. století však nezadržitelně chátral. Vznikl v polovině 14. století a svému účelu sloužil až do roku 1720. najdete ho na Kroměřížsku u města Koryčany.
První pokusy o jeho záchranu proběhly už ve třicátých letech minulého století, další a úspěšnější pak o dvacet let později. Dnes si lze na Cimburku projít prohlídkovou trasu, vedoucí po šíjové hradbě až po strážnou věž. Samotný vrchol věže je obehnán kovovým zábradlím, takže se nemusíte bát vystoupat nahoru a rozhlédnout se po okolí. O vše se stará občanské sdružení Polypeje. I díky němu je stavba celoročně přístupná a to vždy mezi 10.-17. hodinou (v sezóně až do 18:00 hod). Vstupné je lidové – 50 nebo 30 Kč.
I hrad Lukov roste díky nadšení místních
Teprve Spolek přátel hradu Lukova (SPHL) ukončil devastaci této zajímavé stavby, kterou ještě v polovině 19. století používali místní jako levný zdroj stavebního materiálu. Později komplikovala jeho opravy místní stavební pobočka StB a dnes?
Dnes kousek od Zlína najdete už poměrně dobře opravené ruiny kdysi slavného středověkého hradu. Probíhají tu i nejrůznější vzdělávací programy a záchranné akce. Ještě i během pozdního podzimu můžete vyrazit na komentovanou prohlídku nebo si užít Hradní jarmark. Můžete tu potkat i bezhlavého rytíře a další strašidla. A kolik zaplatíte za vstupné? 60 resp. 40 Kč. A nebojte se věnovat vycházkám po hradu klidně hodinu. Je tu opravdu moc krásně, i když tu místy stále ještě probíhají záchranné a archeologické práce. Pokud budete mít štěstí, můžete nahlédnout odborníkům přímo pod ruce.
Starý Světlov zpustl už na počátku 16. století
Jde o další z romantických ruin na Zlínsku a dodnes se z něj zachovalo jen velmi málo. Zbytky hradeb dávají tušit, kde asi kdysi stávalo honosné sídlo hradních pánů. I přesto v současné době probíhají pokusy o jeho záchranu, nedávno byly jeho základní části zrestaurovány a ochráněny před pokračujícím rozpadem.
Dojít sem můžete pěšky a žádné vstupné platit nebudete. Jen dejte pozor, ruiny nejsou nijak zajištěné a vstup do nich je na vlastní nebezpečí.