Možná se vám zdá, že v Praze vás již nic nemůže překvapit. Ale stačí, abyste si vzpomněli na staré pověsti české, a již se můžete vydat po stopách bájných hrdinů. Víte vůbec, kde všude probíhala dívčí válka, kde měly ženy své hradiště a kde ukončila Šárka svůj život?
Dívčí hrady a Děvín
Po smrti kněžny Libuše se vlády nad ženami ujala bojovná Vlasta, a protože se ženy často dostávaly do konfliktů s muži (kvůli válkám, bojům i hospodám), vyhlásily jim nakonec válku. Za své hradiště si zvolili oblast Dívčích hradů (mezi Prokopským údolím a Radlicemi) a postavily si zde hradiště Děvín. Když tuto oblast navštívíte dnes, již bohužel žádné hradiště neobjevíte, ale přesto je zde poněkud zvlněný terén, který na původní osídlení ukazuje. Dnes je dominantou oblasti vodárenská věž a oblast je zastavěna rodinnými domy.
Vyšehrad
Největší bitva se udála pod Vyšehradem, který se nachází na druhé straně Vltavy, a kde sídlil Přemysl jako vládce mužů. V této bitvě padlo mnoho žen i mužů a padla i samotná Vlasta. Na její místo se pak postavila nejkrásnější z dívek – Šárka. A ta slíbila, že se mužům pomstí.
Divoká Šárka a Dívčí skok
Šárka se tedy nechá někde na území dnešní Divoké Šárky přivázat ke stromu a vedle sebe má jen medovinu a roh. Čeká, až se k ní přiblíží nějaký muž se svou družinou. Prvním je Ctirad, který hodlá Šárce pomoci, avšak padne do léčky. Šárka mu dá napít medoviny, Ctirad usne a Šárka (ačkoliv se jí Ctirad líbí) zavolá pomocí rohu své přítelkyně. Ty okamžitě přijedou a celou Ctiradovu družinu pobijí. Ctirad sám je vpleten do kola a umírá pomalu a bolestivě. Šárka, když vidí, co způsobila, neunese svou vinu a skočí ze skály, která je dodnes nazývána Dívčí skok (poznáte jej snadno – jedná se o nejvyšší vrch v Divoké Šárce).