Mohlo by se zdát, že místo, které dokonce není v České republice ani samostatnou obcí, nemá co nabídnou a ukázat. Opak je pravdou. Toto malosídlo má zámek, muzeum, velký kostel a řadu dalších význačných objektů. O to větší důvod k návštěvě nejmenšího historického města v Evropě. Rabštejn nad Střelou se nachází v turisticky atraktivním regionu mezi Plzní, Rakovníkem, Žatcem a Karlovými Vary.
Vzdušnou čarou vzdálenost činí zhruba 30 km severně od Plzně, 40 km východně od Karlových Varů a 60 km jižně od Mostu. Konkrétně na skalnatém ostrohu spadajícím k řece Střele stojí toto skvostné a nejmenší historické město. Nenajdete tu však žádný úřad, ani osadní výbor nebyl zřízen. Většina obydlí zde patří rekreantům. V současnosti je Rabštejn nad Střelou částí města Manětína.
Město i jeho okolí náleží mezi význačný turistický cíl, a to díky přírodnímu bohatství, památkám, kdy si tak přijdou na své milovníci historie, vodáctví, rybolovu, houbaření, pěší turistiky, jezdectví, horolezectví i cyklistiky.
Vznik města opředen pověstmi
Ke vzniku města i hradu se váže pověst o havranovi a krásnému prstenu. První dochovaná zmínka o městečku je z roku 1269, kdy bylo ve vlastnictví rodu Milhosticů, kteří po něm přijali predikát z Rabštejna. Mezi další význačné rody patřili Pluhové z Rabštejna. Oldřich Pluh, jenž byl předkem rodu Pluhů z Rabštejna, přestavěl zpustlý hrádek na šlechtické sídlo a založil předhradí opevněné městečko, kam přivedl obyvatele z nedalekých vsí. A byl to právě i Oldřich Pluh, kdo Rabštejnu vymohl v roce 1337 pražské městské právo.
Městečko bylo významné, ale majitelé se zde velmi střídali, a tak bylo v císařských i královských rukách, jak za Jana z Lucemburku, tak následně jeho synů, ale patřil také Rudolfu II.
Nejmalebnější městečko u nás
Rabštejn nad Střelou patří mezi jedno z nejkrásnějších měst svou polohou, architekturou i pohostinností. V současné době jde o křižovatku turistických tras a cyklostezek. V okolí se nachází také kešky pro příznivce geocachingu. Městečko, je ideálním místem, kde začít výlet.
Je až podivuhodné, jak v takovém malém městečku se nachází tolik význačných památek, jako je gotický hrad a městské opevnění. Hrad, jehož zřícenina evokuje slavnou historii obchodní stezky, na které bylo postaveno opevněné město. Dále se zde nachází kostel Panny Marie Sedmibolestné, klášter servitů, barokní zámek, židovský hřbitov či kamenný most.
Gotický silniční kamenný most byl s největší pravděpodobností postaven za Oldřicha Pluha z Rabštejna v letech 1335 až 1340. Most je postaven z hrubozrnného pískovce, neopracovaného lomového kamene a břidlice. Pilíř je opatřen ledolamem. Most je dlouhý 55 m a široký 4,3 m.
V městečku se nachází rovněž muzeum, kde je stálá expozice věnována historii města a okolní přírodě. Rabenstein jako Havraní skála či Havraní kámen odkazuje na dávnou pověst o havranovi a založení hradu Rabštejn.
souhlasím že Rabštejn nad Střelou je kouzelný – někdy v polovině osmdesátých let jsem z něj jel singl kánojí do Plzně a cestou (niíjak jsem nespěchal, stejně bylo nutné loď hlavně na začátku často přenášet) jsem zvládl i nějaké ty řopíky v okolí 🙂