Cesta sem splňuje vše, co od výletu do malebných koutů Vysočiny nejspíš očekáváte. Město Náměšť nad Oslavou se totiž vypíná mezi lesy nad půvabným údolím řeky Oslavy, která nejprve podtéká pod městským barokním mostem, aby následně bystře pokračovala kolem několika hradních zřícenin…
A jaké turistické cíle tu na vás čekají? Určitě byste neměli minout renesanční zámek, Muzeum řeznictví nebo třeba blízké Kralice s dalšími zajímavostmi.
V zámku Náměšť nad Oslavou vás nejprve uvítá anglický park
Původně stál na jeho místě hrad ze 13. století, založený pány ze Žerotína. Ovšem o tři století později byl přebudován do podoby luxusního renesančního křídla a tuto podobu si v prakticky nezměněné podobě zachoval dodnes.
Ale nejde jen o samotný zámek. Dodnes tu můžete obdivovat i budovy tzv. „Vlašského dvora“ nebo anglický park malou francouzskou zahradou. V polovině 18. století ho koupil rod Haugwitzů a v jejich vlastnictví zůstal až do roku 1945. Následně byl na základě Benešových dekretů zkonfiskován a dnes ho tak můžete znát jako letní sídlo prezidenta republiky na Moravě.
V roce 2001 pak byl prohlášen národní kulturní památkou a dnes je přístupný veřejnosti. Nabídne především unikátní sbírku tapisérií a gobelínů, ale i cenné obrazy nebo historický nábytek. Při prohlídce se dostanete i do zámecké kaple s cenným barokním mobiliářem nebo dobře zásobené zámecké knihovny. Velmi fotogenické je pak nádvoří, kterou zdobí renesanční arkády.
A již šestým rokem si můžete vychutnat i v mnoha ohledech výjimečnou prohlídkovou trasu Apartmán hraběte Haugwitze, zařízenou s co největší přesností podle dochovaných archívních materiálů. Téměř vše je dobové, až na několik málo židlí a stolů v bufetu a rolet v oknech, chránících interiéry proti nepříjemným letním horkům.
V letní sezóně má zámek otevřeno každý den kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hod, v říjnu a dubnu pak jen během víkendu. Cena vstupného je poměrně přívětivá – 90 Kč za dospělého a 250 Kč za rodinnou vstupenku.
Vítejte v Muzeu řeznictví
Že jste ještě u nás takové nepotkali? Není divu, vždyť za tímhle stojí firma Řeznictví a uzenářství Jan Pavlíček, takže jde o znalosti přímo z oboru. Nahlédnete tu do nevšední historie této zvláštní práce – od troků na spaření prasete z jednoho kusu dřeva až po pračky na dršťky nebo třeba váhu na půlku prasete. A nechybí samozřejmě ani mnoho zajímavostí z historie řeznictví. Málokdo například ví, že ještě za Rakousko-Uherska se mistrem řezníkem mohlo stát jen několik málo vyvolených – šlo buď o syny mistrů nebo o tovaryše, kteří se oženili s jejich vdovou.
Otevírací doba muzea záleží nad omluvě. Je třeba kontaktovat provozovatele přes webové stránky., vstupné je pak spíše symbolické. Pokud se obejdete bez výkladu, nachystejte si 10 Kč, s výkladem a průvodcem pak zaplatíte dvojnásobek. Mimochodem Řeznické muzeum najdete na Masarykově náměstí.
Nejkrásnější most na Moravě
Obdivujete nádhernou sochařskou výzdobu Karlově mostu? Pak byste měli vědět, že mu ten v Náměšti nad Oslavou jen těsně šlape na paty. Na Moravě zdobenější dílo nenajdete a i v rámci celé ČR jde o unikát. Ne nadarmo se mu říká „malý moravský Karlův.“ Se svou délkou 62 metrů nabízí zajímavou procházku. Prohlédnout si tak můžete hned dvacet soch, jimž vévodí plastiky andělů. Na pilířích pak stojí několik dvojic světců – snadno rozeznáte např. svatou Annu nebo svatého Jana Nepomuckého.
A pokud byste toulek stále ještě neměli dost, určitě se rozhlédněte i po okolí. Velmi atraktivní jsou například Kralice s Památníkem Bible kralické a zámeckou oborou nebo třeba zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou.