Který klášter patří mezi nejstarší nejen na Moravě, ale jde o vůbec nejstarší klášter u nás? Proč ve vás jeho návštěva zanechá hluboký zážitek, na který nejde zapomenout? Co je vše zde k vidění a čím exceluje tento moravský klenot? Benediktinský klášter Rajhrad patří mezi nejstarší klášter, který se nachází cca 12 km jižně od Brna, nedaleko stejnojmenné obce Rajhrad.
Klášter byl založen coby pobočný klášter Břevnovského opatství v 11. století. A jelikož byl postaven na půdě, která byla bažinatá, musela být celá budovat postavena na dřevěných kůlech.
Pohnutý osud a přestavba na barokní klášter
Klášter musel být po vpádu Maďarů a Tatarů opraven. Po porážce Otakara II. na Moravském poli v roce 1278 došlo k jeho zničení. Klášter je kulturní památkou. Na začátku 19. století klášter plnil úlohu lazaretu pro zraněné vojáky v bitvě u Slavkova. Dnešní podobu získal na počátku 18. století. Poslední přestavba je dle projektu Jana Blažeje Santiniho-Aichla.
Jde o významné kulturní centrum a poutní místo. V klášteře můžete navštívit i Památník písemnictví na Moravě, opatský chrám sv. Petra a Pavla a především historickou klášterní knihovnu. Však kdysi klášter býval centrem kultury a vzdělanosti. K obnovení kláštera došlo až v roce 1997.
Památník písemnictví představuje významné osobnosti
Proslulý Památník písemnictví na Moravě, to je hlavně moderní expozice literatury. Památník vznikl v roce 2005. Ve vzájemném srovnání a spojitosti se zde představují nejvýznačnější nejen moravské osobnosti, jako T.G. Masaryk, Petr Bezruč, bratři Mrštíkové, mistři české poezie Vítězslav Nezval, Jakub Deml, Jan Skácel, romanopisec Milan Kundera a řada dalších velikánů.
Památník je i odborným pracovištěm, z tohoto důvodu slouží tedy nejen laickým zájemcům, ale také odborným pracovníkům, studentům, badatelům apod.
Knihy, knihy a zase knihy
Kláštery od nepaměti byly nositeli vzdělanosti a jejich knihovny představovaly, představují a vždy budou prezentovat pokladnici knih, a to jak po stránce obsahové, tak i z perspektivy historie.
Hluboký zážitek a nepopsatelná atmosféra, to je návštěva významné klášterní knihovny. Ta krása pohltí nejen milovníky knih, historie a vášnivé čtenáře, ale prostě každého, kdo jen vkročí do zdejšího prostoru. Váš pohled upoutá skvostná architektura, bohatá štuková a zlacená výzdoba a samozřejmě knižní regály všude tam, kam se podíváte.
Počátky knihovny spadají do stejné doby, kdy byl klášter založen, tj. do 11. století. Však podle Řehole sv. Benedikta museli mniši v klášterech kromě jiného číst a studovat. Od počátku bylo zapotřebí mít dostatek knih coby základ knihovny. K základním knihám patřila Bible, ale také tu byl breviář, lekcionář či graduál.
Mezi dochované rukopisy, které dnes můžete spatřit při návštěvě klášterní knihovny, je například lekcionář z 11. století, životy egyptských a řeckých otců z poloviny 12. století, graduál a breviář ze 2. poloviny 12. století. Knihovna se samozřejmě postupně rozrůstala, do konce 13. století čítala všechny významné a nejen liturgické rukopisy. Přestože klášter postihl požár i válečné tažení, tak se podařilo dochovat do dnešní podoby 14 rukopisů. Největší nárůst souvisel logicky s vynálezem a šířením knihtisku, nicméně i výše zmíněné rukopisy zůstaly v knihovně v oblibě.
Kvůli problémům se statikou musela být knihovna v roce 1973 vystěhována. Zpět se knihy vrátily v roce 2004, kdy v září došlo ke slavnostnímu otevření obnovené knihovny. Od roku 2005 je návštěva knihovny zařazena do prohlídkové trasy Památníku písemnictví.