Pokud se budete pohybovat na Vysočině, rozhodně zavítejte do města Havlíčkův Brod. Stejně tak v případě, že přemýšlíte a plánujete, kam se vydat na výlet, Havlíčkův Brod stojí za návštěvu, neboť vskutku má co nabídnout.
Kraj Vysočina je sám o sobě dostatečným lákadlem k návštěvě. Havlíčkův Brod se nachází v kraji Vysočina, konkrétně 23 km severně od Jihlavy. Město, které bylo do roku 1945 Německý Brod a německy Deutschbrod.
Nejstarší regionální muzeum vlastivědného typu v ČR
Muzeum se nachází v horní části Havlíčkova náměstí v budově Havlíčkova domu. Historie muzea, které je jedním z nejstarších regionálních muzeí vlastivědného druhu u nás, se datuje od roku 1874. A přestože v roce 1918 muselo být muzeum na nějakou dobu zavřené, jelikož zde hrozilo sesutí schodiště a štítu, je dnes opět přístupné veřejnosti a rozhodně stojí za vaši návštěvu.
Při návštěvě muzea je zároveň v ceně vstupného zahrnuta i návštěva „Staroegyptské hrobky“. Uvozovky jsou zde adekvátní z důvodu, že se jedná o mírně upravenou výtvarnou instalaci, která se nachází v podzemních chodbách pod Havlíčkovým domem. Výzdobu podzemí zahrnují nejen repliky mumií, ale také malby a různé keramické i kamenné artefakty.
Jedinečná expozice věnována Karlu Havlíčku Borovskému
Tato interesantní, pozoruhodná a stálá expozice je k dispozici pro veřejnost každý den, kromě pondělí a rozhodně stojí za návštěvu. Expozice, která je v prvním patře muzea a nese název „Karel Havlíček Borovský – život a odkaz“, je komplet věnována této významné osobnosti. Karel Havlíček Borovský – rodák z nedaleké Borové, byl význačným českým básníkem a novinářem. Dokonce je považován za zakladatele české žurnalistiky a literární kritiky. Na jeho počest byl právě roku 1945 Německý Brod přejmenován na nynější Havlíčkův Brod.
Expozice je věnována Karlu Havlíčku Borovskému, jenž ve zdejším domě žil krátce se svou manželkou a dcerou před deportací do Brixenu. Byt tehdy zakoupili rodiče Karla Havlíčka Borovského na konci roku 1832. Půdní byt měl čtyři místnosti, kde český básník žil se svou rodinou do prosince 1851, než byl odvezen do vyhnanství. Expozice zahrnuje řadu osobních věcí a dobových předmětů.
Nábytek, který se nachází v archýřovém pokoji patřil rodičům Karla Havlíčka a byl používán v době jeho dětství. Stůl a sekretář, který můžete vidět v pracovně, pochází z Havlíčkovy pražské redakce Národních novin. Nábytek v dětském pokoji, který patřil dceři Karla Havlíčka, je dobový a opravdu sloužil jeho jediné dceři Zdence.
Prosté osobní věci, které se nachází v expozici a vy si je tak můžete náležitě prohlédnout, jsou dnes raritní památkou. Jedná se o věci, které kdysi patřily Karlu Havlíčkovi, jeho ženě Julii, jejich dceři Zdence, ale také jeho bratrovi Karlu Františkovi, rodičům Karla Havlíčka. Z těchto věcí na vás dýchne atmosféra tehdejší doby a zároveň věci vypovídají o složitém a těžkém životním údělu Havlíčka a jeho nejbližších.