Zámek Hluboká nad Vltavou v mnoha průvodcích bývá označován minimálně za nejkrásnější zámek jižní Čech, ne-li v celé ČR. A podle nás ho rozhodně stojí za to minimálně jednou za život vidět. Zajímá vás, jestli je vhodný i pro malé děti? Chcete vyzrát na nepříjemné parkování nebo si přečíst pár triků, které vám prohlídku zpříjemní? Máme je pro vás všechny pěkně na jednom místě.
Milujete krásu windsorské Anglie? Zámek v Hluboké nad Vltavou je přesně takový. Své neogotické přestavbě v 19. stoleté vděčí svým majitelům – rod u Schwarzenbergů. A rozhodně nešlo jen o zámek – velkým lákadlem je také krajinářský park.
Pět okruhů hlubockého zámku potěší úplně všechny
Připravte se na to, že v sezóně je tu opravdu plno. Zvláště zahraniční turisté si zámek Hluboká nad Vltavou neobyčejně oblíbili. A to i přesto, že fotografovat mohou jen jeho exteriéry, uvnitř je to totiž zakázané (a povolení nelze koupit ani na pokladně). Nevýhodou této vysoké návštěvnosti jsou leckdy až předimenzované prohlídky. Skupiny startují v době největší vytíženost co sedm minut, a mohou čítat i 40 osob. Není divu, že se přímo v zámku turisté často doslova šlapou na paty.
Řešením je pokud možno co nejranější zámecká prohlídka. Do Dolní zahrady bývá v sezóně vstup umožně už v 8:00 a samotné zámecké okruhy pak startují od 10:00 hod. A opravdu se vyplatí přijít včas. Už v poledne totiž může být nejatraktivnější první okruh zámeckých pokojů definitivně vyprodán až do konce dne. A to by byla rozhodně škoda.
A na co se můžete při prohlídce těšit? Sezónních okruhů je celkem pět:
- reprezentační pokoje
- soukromé apartmány
- kuchyně
- věž
- hostinské pokoje
Nejvyšší věž zámku je přístupná bez průvodce. Nejkratší je okruh kuchyně (cca 30 minut), Reprezentační pokoje a soukromě apartmány jsou naopak nejdelší. Vyhraďte si na ně asi hodinu času. A pokud jste už zámek Hluboká nad Vltavou někdy v minulosti navštívili, stojí za to vědět, že expozice pokojů ve II. patře je přístupná teprve od roku 2017 a pro mnoho návštěvníků jde tak vlastně o novinku.
Zámek Hluboká nad Vltavou představuje i život obyčejného služebnictva
Bohaté mobiliáře panské výbavy nejsou na zámcích ničím výjimečným. Na pozadí, nutné k jejich vzniku se však často zapomíná. Pokud se tedy na zámku pustíte do prohlídky apartmánů, dostanete nádavkem přístup i do pokojů pro služebnictvo, do koupelny, na toalety nebo třeba do žehlírny a technického zázemí.
A těšit se můžete i na Stříbrnici – opravdu unikátní sbírku rodinného stříbra Schwarzenbergů. Mnoho takových sbírek u nás neexistuje, takže si to rozhodně nenechte ujít. Na mnoha nádobách také najdete zasazené nejrůznější medaile z hospodářských výstav, jichž se tento rod velmi rád účastnil. Další unikát zámku Hluboká nad Vltavou.
Měli byste vědět: po stopách známé pohádky. Chcete sobě i svým dětem dopřát při prohlídce zámku něco navíc? Pak se společně ještě předtím podívejte na pohádku Pyšná princezna. Natáčela se totiž právě tady a bude vzrušující během prohlídky odhalovat místa, na nichž se odehrávaly ty nejznámější scény. Budete si na chvilku připadat doslova jako filmové (nebo chcete-li pohádkové) hvězdy.
Kde zaparkovat? Z oficiálního parkoviště se celkem projdete
Ceny parkovného jsou velmi přívětivé, je to však vykoupeno prudším stoupáním do kopce, jinak se k zámku nedostanete. Naštěstí lze zaparkovat i o něco výše mezi paneláky, ne vždy je tu však záruka volného místa. A mimo ta vyhrazená parkovat nedoporučujeme, kontroly jsou tu celkem časté.
V sezóně se lze z parkoviště svézt i turistickým vláčkem nebo kočárem taženým koňmi. Vláček však často čeká až na větší skupiny osob, takže dorazíte-li na místo brzy nebo v době oběda, budete muset počkat nebo celou trasu absolvovat pěšky.
Alšova jihočeská galerie na zámku Hluboká
Ale nemusíte se omezovat jen na historické souvislosti. Na chuť určitě přidejte i umění malířství v Alšově jihočeská galerie na zámku Hluboká. Malířství jižních Čech a Holanská v 16.-18. století má rozhodně své neopakovatelné kouzlo. A oceníte i množství vystaveného porcelánu a dalších uměleckých předmětů. A nechybí ani známá kolekce raně gotického českého umění z doby přemyslovské a lucemburské. Otevřeno je každý den od 9:00 a můžete se těšit i na nejrůznější výstavy, jež se v galerii střídají.
Zámecký park a naučná stezka
Nemáte ještě dost chození po památkách nebo hledáte vyloženě odpočinkovou aktivitu po náročném dni? A máte asi hodinu a půl času? Výborně, pak se vyjdete do zámeckého parku a přiléhající naučné stezce. Park a zahrady jsou celoročně pečlivě udržované a mohou se pochlubit nejenom množství kvetoucích záhonů a tvarovaných dřevin, ale také hojným počtem laviček a klidných zákoutí, kde můžete bez obav uspořádat i piknik na dece uprostřed trávníku. A mimochodem, psi sem mohou, na rozdíl od blízké ZOO Ohrada.
Trasa naučné stezky je nenáročná, vhodná i pro vozíčkáře nebo maminky s kočárky a celkem měří asi 2,5 km. Po cestě narazíte na nejrůznější zastavení. Seznámíte se s množstvím zajímavých informací o zdejších zahradách, ale i přírodě a můžete se potěšit výhledem do okolní parkové krajiny. Žádné vstupné do parku se neplatí a pobýt tu můžete jak dlouho chcete. Kromě Dolní zahrady se totiž neuzavírá ani na noc.
Co navštívit poblíž? Vyrazte za zvířátky i aktivní relaxací
Možná vás překvapí, že přímo přes zámek vede jeden ze vstupů do blízké ZOO Ohrada. Ta mimochodem sloužila původně k představování druhů lovné zvěře z okolních lesů a teprve později nabyla svého dnešního významu. A pokud toužíte spíše po něčem akčnějším, zamiřte do blízkého Sportovně-relaxačního areálu nebo přímo do Adrenalin parku. A vyhlídkovou lodí se po Vltavě dostanete třeba až do Českých Budějovic!