Japonsko. Země vycházejícího slunce a rozkvetlých sakur, kolébka anime a mangy. Země tak vzdálená té naší, že si to člověk dokáže jen těžko představit, pokud to nepocítil na vlastní kůži. Jak asi víte, Japonsko je rozděleno na čtyři ostrovy – Hokkaidó, Honšú, Šikoku a Kjúšú. Tyto tipy na výlety se váží zejména k největšímu z nich – Honšú. Zde se totiž nachází i hlavní město Japonska, Tokyo, proto to bývá nejnavštěvovanější z ostrovů. Co si tedy nesmíte nechat ujít, když se vám podaří se do této exotické země podívat a co Japonsko nabízí?
Hirošima
Místo nezapomenutelné tragédie. Od výbuchu atomové bomby se zde mnoho věcí změnilo, ale přesto toto místo stojí za návštěvu. Otrlejší povahy si jistě užijí také prohlídku muzea výbuchu. A pro nás, Čechy, je o to zajímavější pohled na atomový dóm. Budovu s betonovou konstrukcí, která jako jediná přežila výbuch atomové bomby. Byla zkonstruována naším krajanem – Janem Letzelem. Dnes se jí říká atomový dóm a najdeme ji i na seznamu světového dědictví UNESCO.
Dále je zde k vidění dojemný památník dívky Sadako Sasaki, která několik let po zásahu atomovou bombou z důvodu ozáření onemocněla leukémií. V Japonsku koluje legenda, že kdo z papíru složí tisíc jeřábů, vyplní se mu přání. Malá Sadako si samozřejmě přála, aby se uzdravila, a tak skládala a skládala. Ale nedoskládala… Celý tento příběh odstartoval hnutí, na jehož konci je působivý památník všem dětským obětem, které nálet nepřežily.
Památník je obklopen jeřáby, které sem zasílají lidé z celého světa a je to opravdu dojemný pohled.
V Nagasaki, nacházejícím se na ostrově Kjúšú, oproti tomu na místě tragédie vystavěli celý mírový park.
Fudži
Jistě nezapomeňte ani na přírodu. Ačkoliv by se mohlo zdát, že je Japonsko velmoc technická, krásné kouty přírody se zde také najdou. Jedná se o dnes již neaktivní sopku a její téměř dokonalý šedý kužel se na obzoru vyjímá již z daleka, takže ji rozhodně nepřehlédnete. V historii byla hora tak posvátná, že se na ni dostali jen kněží a poutníci. Dnes tam však mohou i turisti a to dokonce i ženy, výstup je však možný pouze v červenci a srpnu. V jejím okolí najdete také pět jezer, která jsou velmi oblíbená místními obyvateli. V jednom z nich, v jezeře Jamanaka, je dovoleno koupání a setkáte se zde i s vodním lyžováním.
Chrámy
Při své návštěvě v Japonsku by jistě byla škoda opomenout některý z místních chrámů. Víra je nedílnou součástí kultury a právě přes ni se o cizí zemi můžete dozvědět mnoho zajímavých informací a postřehů. Původně se v Japonsku vyznával šintoismus, dnes již většina obyvatel přešla na buddhismus, po celé zemi však najdete chrámy obojího druhu. Nebojte se, na výběr jich je mnoho a mnoho. I v Tokyu na chrám narazíte téměř na každém rohu. Na jeden z nich se teď podíváme podrobněji.
Chrám Sensódži
Jedná se o nejposvátnější a nejsvětější chrám v Tokyu. Mezi cizinci však bude známý zejména díky své velké lucerně pověšené v hlavní, dvoupatrové, bráně. Většinou je známá pouze při pohledu ze strany, pokud se na ni však podíváte zespodu, spatříte nádherný reliéf s drakem.
Za návštěvu stojí i městské tržnice, jedna se nachází přímo za hlavní branou chrámu Sensódži. Objevíte zde kousek od sebe kuchyňské speciality, i dárky pro známé – kimona, vějíře a jídelní hůlky jsou jen začátkem dlouhého seznamu pokladů, které se zde za přijatelnou cenu dají najít.
Tokyo tower
Ačkoliv je Tokyo Tower až druhá nevyšší věž v Tokyu, jistě stojí za to na ni vystoupat a porozhlédnout se po okolí. Japonská metropole je totiž tak velká, že ani z vyhlídkové plošiny ve výšce kolem dvě stě padesáti metrů ji nepřehlédnete celou. Hravě najdete místa, která jste už navštívili i ta, která na vaše objevení ještě čekají. A shora je krásně vidět, že ačkoliv je Tokyo plné výškových budov, velkých silnic a další zástavby, ani zeleň nepřijde zkrátka. Nejčastěji se parky nachází v okolí již zmíněných chrámů. Věž svým tvarem nápadně připomíná Eiffelovku, je však o pár metrů vyšší a kvůli bezpečnosti letadlového provozu je natřena bílou a oranžovou barvou.
Koi kapři
Kdo by je neznal. V Japonsku jsou hitem. A to dokonce až takovým, že v Tokyu můžete narazit na Art Aquarium, které se specializuje právě na koi kapry. Jedná se o spojení umění a těchto zvláštních ryb. Uvidíte je zde v kulatých akváriích, hranatých akváriích, zkrátka v akváriích všech tvarů i velikostí. Je zde akvárium dokonce i ve tvaru leknínu či zeměkoule.
Ať už pojedete do Japonska na jakkoliv dlouhou dobu, vždy bude co objevovat. Je to země mnoha tváří. Mimo tento seznam se jistě vyplatí navštívit například i Císařský palác v Tokyu, město Hakone a Kjóto či světoznámý přístav Yokohama. Dále stojí za vidění hrad Himedži, který patří mezi dvanáct dochovaných hradů a podle mnohých je právem považovaný za ten nejhezčí z nich.
Nebo se projděte ulicemi velkoměsta a vyzkoušejte místní hromadnou dopravu (zjistíte, jak jednoduché přestupy máme v naší maličké zemi). Zajděte do nějaké místní restaurace na vyhlášenou specialitu a ochutnejte sushi v místě svého vzniku. Říká se, že každá země má nějakou typickou chuť, u japonské kuchyně by to bezpochyby byla chuť umami, která byla právě zde objevena a později připsána na seznam základních chutí. A že ji neznáte? Najdete ji i v jídle, které máte nejspíš často na svém jídelníčku, například u rajčat. Ale v japonské tradiční kuchyni je koncentrovanější a mnohem více znatelná.
Lidé jsou zde na sebe milí, i prodavači v obchodech se nepřestávají usmívat a vše funguje jako hodinky. Zkrátka, ať už se v Japonsku vydáte kamkoliv, jedná se o tak rozdílnou kulturu i lidi, že si jistě odvezete s sebou domů nezapomenutelný zážitek.